E enjte, 24 Qershor, 2021
  Vendet anëtare të BE-së kanë arritur marrëveshjen për të hequr kufizimet e udhëtimit për 8 vende, duke përfshirë këtu Shqipërinë. Lidhur me këtë, kryeministri shqiptar Edi Rama tha se edhe kësaj radhe ia kanë dal. “Bashkimi Evropian ka hequr kufizimet e...
Shqiptarja.com i ka kushtuar një shkrim risisë së fluturimeve direkte mes Tiranës dhe Riadit, nisur një ditë më parë, e para herë në raportet mes dy vendeve. Ndodh kjo në një kohë kur qeveria Rama dhe vetë ky i...
Shqipëria është zyrtarisht anëtare e Këshillit të Sigurimit për dy vitet e ardhshme pas votimit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Në vitin 1995, Shqipëria nuk mundi të merrte një mandat 2-vjeçar, siç u përpoq kësaj here. Vendi ynë nuk...
  Makina e parë fluturuese indigjene e Turqisë, e quajtur Cezeri, u testua me sukses në Stamboll, tha prodhuesi i saj të martën. Projektuar dhe prodhuar nga inxhinierë turq, Cezeri u ngjit në 10 metra (32.8 këmbë) në testet e tij...
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, po realizon një vizitë zyrtare në Shqipëri, ndërkohë është takuar me homologun Gramoz Ruçi. Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, ka pritur në takim kryeparlamenatrin e Kosovës, ndërsa mbajtën edhe një deklaratë të përbashkët...
Kanë mbërritur dhe autobusët e parë elektrikë në Tiranë dhe tashmë “Tirana Green City nuk është më thjesht një slogan. Bashkia e Tiranës ka vendosur që të nxisë një ndryshim të madh edhe në transportin e gjelbërt publik. Në total...
Komiteti Teknik i Ekspertëve në Shqipëri ka vendosur për lehtësimin e masave kufizuese për shkak të pandemisë COVID-19. Në një deklaratë për medie, një ditë pasi vendi nuk raportoi asnjë viktimë nga Coronavirusi dhe numri i rasteve të reja është...
466.283 persona kanë hyrë gjatë muajit prill në territorin shqiptar, ndër to 241 mijë shtetas të huaj. Sipas të dhënave të INSTAT, rritja është ndjeshme në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, kur sapo kishte nisur...
Prokuroria e Tiranës ka lëshuar një fletëthirrje për Shkëlzen Berishën, djalin e ish-kryeministrit Sali Berisha. Burime pranë organit të akuzës konfirmojnë ekskluzivisht për Report Tv, fletëthirrjen e Prokurorisë dhe pohojnë se Shkëlzen Berisha do pyetet për çështjen “CEZ”. Gjithashtu fletëthirrje...