5 vitaminat më të mira për rritjen e flokëve

Shumë njerëz i shohin flokët me pamje të shëndetshme si një shenjë e shëndetit ose bukurisë. Si çdo pjesë tjetër e trupit, flokët kanë nevojë për një larmi ushqyesish për të qenë të shëndetshëm dhe të rriten.

Ndërsa faktorë të tillë si mosha, gjenetika dhe hormonet gjithashtu ndikojnë në rritjen e flokëve, marrja optimale e lëndëve ushqyese është thelbësore.

Më poshtë janë 5 vitamina të rëndësishme për rritjen e flokëve.

  1. Vitamina A

Të gjitha qelizat kanë nevojë për vitaminë A për rritje, kjo përfshin edhe flokët. Vitamina A gjithashtu ndihmon gjëndrat e lëkurës të bëjnë një substancë vajore të quajtur sebum. Sebum hidraton lëkurën e kokës dhe ndihmon në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm (2 Burimi i Besuar).

Dietat me mungesë të vitaminës A mund të çojnë në disa probleme, përfshirë rënien e flokëve.

Ndërsa është e rëndësishme të merrni mjaftueshëm vitaminë A, marrja në sasi të madhe mund të jetë e rrezikshme. Studimet tregojnë se një mbidozë e vitaminës A gjithashtu mund të kontribuojë në rënien e flokëve.

Patatet e ëmbla, karotat, kungujt, spinaqi dhe lakra jeshile përmbajnë të gjitha beta-karotinë, e cila shndërrohet në vitaminë A.

Vitamina A mund të gjendet gjithashtu në produktet shtazore si qumështi, vezët dhe kosi. Vaji i mëlçisë së merlucit është një burim veçanërisht i mirë.

  1. Vitamina B

Një nga vitaminat më të njohura për rritjen e flokëve është një vitaminë B e quajtur biotinë. Studimet lidhin mungesën e biotinës me mungesën e flokëve te njerëzit.

Vitamina B ndihmon në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat sjellin oksigjen dhe lëndë ushqyese në lëkurën e kokës dhe gjëndrat e flokëve. Këto procese janë të rëndësishme për rritjen e flokëve.

Ju mund të merrni B-vitamina nga shumë ushqime, duke përfshirë drithërat, bajamet, mishi, peshku, prodhimet e detit dhe zarzavatet me gjethe të errëta.

Vitaminat B ndihmojnë në transportimin e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në skalpin tuaj, gjë që ndihmon në rritjen e flokëve. Drithërat, mishi, prodhimet e detit dhe zarzavatet me gjethe të errëta, të gjitha janë burime të mira të vitaminave B.

  1. Vitamina C

Dëmtimi i radikalëve të lira mund të bllokojë rritjen dhe të shkaktojë plakjen e flokëve tuaj.

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në mbrojtjen nga stresi oksidativ i shkaktuar nga radikalet e lira. Përveç kësaj, trupi juaj ka nevojë për vitaminë C për të krijuar një proteinë të njohur si kolagjen – një pjesë e rëndësishme e strukturës së flokëve.

Vitamina C gjithashtu ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin, një mineral i nevojshëm për rritjen e flokëve. Luleshtrydhet, specat dhe agrumet janë të gjitha burime të mira të vitaminës C.

Vitamina C është e nevojshme për prodhimin e kolagjenit dhe mund të ndihmojë në parandalimin e plakjes së flokëve.

  1. Vitamina D

Nivelet e ulëta të vitaminës D janë të lidhura me alopecinë, një term teknik për rënien e flokëve. Hulumtimet gjithashtu tregojnë se vitamina D mund të ndihmojë në krijimin e gjëndrave të reja – poret e vogla në lëkurën e kokës, ku flokët e rinj mund të rriten.

Vitamina D mendohet të luajë një rol në prodhimin e flokëve, por shumica e kërkimeve përqendrohen në receptorët e vitaminës D. Roli aktual i vitaminës D në rritjen e flokëve është i panjohur.

Trupi juaj prodhon vitaminë D përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me rrezet e diellit. Burime të mira dietike të vitaminës D përfshijnë peshk të yndyrshëm, vaj të mëlçisë së merlucit, disa kërpudha dhe ushqime të fortifikuara.

  1. Vitamina E

Ngjashëm me vitaminën C, vitamina E është një antioksidant që mund të parandalojë stresin oksidativ.

Në një studim, njerëzit me rënie të flokëve përjetuan një rritje prej 34.5% të rritjes së flokëve pas plotësimit me vitaminë E për 8 muaj. Grupi placebo kishte vetëm një rritje prej 0,1%.

Farat e lulediellit, bajamet, spinaqi dhe avokado janë burime të mira të vitaminës E.