Qeveria e Maqedonisë së Veriut njofton se në mbledhjen e djeshme është miratuar vendimi për sigurimin e rrjetit të internetit Wifi pa pagesë për disa hapësirat publike në vend. Zëdhënësi i Qeverisë, Muhamet Hoxha tha se po përgatitet listë për...
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa po zhvillon një vizitë lamtumirëse në Tiranë pas largimit nga politika ka bërë të ditur dashurinë që ka për vendet e Ballkanit Perëndimor. Merkel në konferencën e përbashkët me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, bëri të...
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se marrëdhëniet me Shqipërinë janë shumë të mira dhe mund t’i zgjerojnë marrëdhëniet për bashkëpunimin. “Marrëdhëniet me Shqipërinë janë mjaft të mira dhe mund të zgjerojmë më tej bashkëpunimin tonë. Uroj e përgëzoj Shqipërinë...
Angela Merkel ndodhet në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin shqiptar Edi Rama. Po ashtu, në përfundim të turit të saj në Ballkanin Perëndimor, të fundit për kancelaren gjermane, ajo ka vendosur që të...
​​​​​​​Mali i Zi mbështet plotësisht realizimin e qëllimeve dhe interesave të Kosovës në kontekstin e integrimit evropian dhe euroatlantik, tha sot presidenti malazez, Milo Gjukanoviq. Gjukanoviq, siç u njoftua nga kabineti i tij, e dah këtë deklaratë gjatë vizitës lamtumirëse...
Ka nis dje Panairi i Librit “Vera në Malësi” në Tuz të Malit të Zi, si njëra nga ngjarjet më të rëndësishme kulturore në Komunën e Tuzit. Ndërsa i pranishëm ishte edhe ambasadori Republikës së Kosovës në Mal të...
Gjermani Christian Schmidt më 1 gusht merr detyrën e përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë. Schmidt zëvendëson diplomatin austriak, Valentin Izko, i cili shërbeu për 12 vjet si zyrtari më i lartë i Kombeve të Bashkuara në Bosnje e...
Sot në hyrje të Çarshisë së Shkupit u shpalos tabela me emrin e ri të rrugës, “Jusuf Gërvalla”. Tabela u vendos nga Komuna e Çairit, ndërkaq e pranishme në shpalosje do të jetë edhe ministrja e Punëve të Jashtme të...
Zëvendëskryeministri i Malit të zi Dritan Abazoviq, i ka dërguar një telegram ngushëllimi Qeverisë së Kosovës për vdekjen e 10 persona në aksidentin tragjik që ndodhi të dielën në Slavonski Brod të Kroacisë ku u aksidentua një autobus i...
Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka reaguar për aksidentin e autobusit të linjës Frankfurt – Prishtinë në Kroaci që mori jetën e 10 personave të dielën. Maas ka thënë se ekipet e ministrisë që drejton janë në kontakt me...