Sunday, October 24, 2021
Zhytja në shpella nuk është një sport popullor në Shqipëri, megjithëse ka disa shpella të mbushura me ujë të cilat mund t’i eksplorojnë zhytësit. Viroi, Skotinia dhe Petraniku janë tre shpella nënujore të vendosura në liqenin e Viroit, të cilat...
Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit publikoi pamje të mrekullisë malore të trevës Pogradec, Gramsh dhe Korçë. “Të sigurtë që i keni parë gjithë bukuritë e Pogradecit? Janë të pafundme  Dhjetëra liqene akullnajore i gjeni në malin e Valamarës që bashkon...
Banorët e Krujës do të kenë shumë shpejt një sallë koncertesh në Pallatin e Kulturës, sipas të gjitha standardeve bashkëkohore. Pas dëmtimeve nga tërmeti, salla e koncerteve në Pallatin e Kulturës po rindërtohet tashmë me kushte më të mira për...
Valamara është mal me lartësi 2373 metra në kufirin midis rrethit të Korçës, atij të Gramshit dhe të Pogradecit. Në veri kufizohet me Gurin e Topit, kurse në jug me Lenien. Është i ndërtuar kryesisht nga shkëmbinj ultrabazikë. Ka...
Çerdhja dhe kopshti i ri “Sunny Hill” në Tiranë, i shkatërruar nga tërmeti tragjik i nëntorit 2019, tashmë mirëpret mbi 300 vogëlushë. Kjo vepër u realizua falë ndihmës së qeverisë së Katarit, por edhe donacionit të këngëtares shqiptare me famë...
Kryeministri Edi Rama njoftoi se së shpejti Shqipëria do të çojë satelitë në hapësirë. Nuk dihet pse, si dhe kur por deklarata e Ramës u bë në parlament, si përgjigje ndaj Bashës, që i kujtoi blerjen e dronëve në...
Një nga perlat e natyrës shqiptare, tepër e lakmuar prej vizitorëve që rendin nëpër Shqipëri është edhe Syri i Kaltër në Theth, i quajtur ndryshe Pusi i Zi. Syri i Kaltër është atraksioni natyrore më i frekuentuar në Theth. Vendndodhja...
Bimët mjekësore shqiptare, vijojnë të mbeten produktet bujqësore më të kërkuara nga tregjet e huaja. Me rreth 500 ha sipërfaqe të kultivuar me këto bimë, Shqipëria kryeson në prodhimin dhe eksportimin e këtyre pasurive natyrore. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit...
  Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I pari është arkitekt Sinani kurse tjetri jam unë. Sinani ishte kohanik i italianit Mikelangjelo dhe...
600 vjet histori të arbëreshëve, të cilët janë konsideruar edhe si shembull unik në gjithë historinë e trashëgimisë botërore, për shkak të mbijetesës së tyre etnike, kulturore e gjuhësore, po shqyrtohen në universin studimor të rreth dy shekujve. Në mjediset...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat