Wednesday, October 4, 2023
Bimët mjekësore shqiptare, vijojnë të mbeten produktet bujqësore më të kërkuara nga tregjet e huaja. Me rreth 500 ha sipërfaqe të kultivuar me këto bimë, Shqipëria kryeson në prodhimin dhe eksportimin e këtyre pasurive natyrore. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit...
  Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I pari është arkitekt Sinani kurse tjetri jam unë. Sinani ishte kohanik i italianit Mikelangjelo dhe...
600 vjet histori të arbëreshëve, të cilët janë konsideruar edhe si shembull unik në gjithë historinë e trashëgimisë botërore, për shkak të mbijetesës së tyre etnike, kulturore e gjuhësore, po shqyrtohen në universin studimor të rreth dy shekujve. Në mjediset...
Tirana është e bekuar me bukuritë natyrore që gjenden ne rrethinat e saj, me pamje fantastike. Në rrethinat e Tiranës gjenden të fshehura disa ujëvara mahnitëse, ku vite më parë shumë pak i dinin se ekzistonin.  Ujëvara e Shengjergjit - ndodhet...
Mbi 10 mijë vizitorë në muaj kanë parë nga afër Gjirokastrën, kalanë dhe lagjet karakteristike të qytetit që mbrohet nga UNESCO, në këtë sezon veror. Ky shtim i numrit të vizitorëve ka sjellë gjallërimin edhe të bizneseve të tjera...
Shqipëria rriti ndjeshëm eksportet drejt Austrisë gjatë gjysmës së parë të këtij viti. Referuar raportit mbi tregtinë e jashtme të publikuar së fundmi nga INSTAT-i, eksportet shqiptare arritën 1.1 miliard lekë gjatë periudhës janar-qershor, nga 767 milionë lekë që ishin...
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka falënderuar shtetin e Kosovës për ndihmë Shqipërisë në luftimin e zjarreve. Basha në një postim në Facebook shpreh mirënjohje për ndihmën vëllazërore në betejën me zjarret. “Mirënjohje Kosovës për ndihmën vëllazërore në betejën me...
Tifozat Kuq e Zi, me anë të një postimi në faqen e tyre në Facebook, i bëjnë thirrje Bashkisë së Korçës që të tërhiqet nga agjenda e planifikuar për festivalin e birrës, ku për të performuar aty është ftuar...
14 fëmijë dhe 5 gra shqiptare janë kthyer në Shqipëri nga Siria.Për t’i pritur ata në aeroportin e Tiranës ka dalë kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi. Fëmijët dhe gratë e riatdhesuara ishin duke qëndruar në kampin...

GJUHA SHQIPE

0
  Gjuha shqipe (ose thjeshtë shqipja) është gjuhë dhe degë e veçantë e familjes indo-evropiane të folur nga më shumë se 6 milionë njerëz, kryesisht në Shqipëri, Kosovë dhe Republikën e Maqedonisë, por edhe në zona të tjera të Evropës...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat