Sunday, October 24, 2021
Shkencëtarët nga Mbretëria e Bashkuar së fundmi përfunduan një studim pilot duke përdorur një helmetë të projektuar posaçërisht, e cila lëshon dritë infra të kuqe. Ata testuan helmetën te njerëzit e moshës së mesme me dëmtim të lehtë njohës dhe...
Orbex Prime konsiderohet si raketa më miqësore me mjedisin në botë. Duke prodhuar deri në 96 për qind më pak emetime sesa automjetet me lëndë djegëse, raketa është projektuar për ripërdorim duke mos lënë mbeturina në Tokë, oqeane apo...
Është pjesë e Atoun, kompanisë japoneze si motër e Panasonic, që ka zhvilluar një ekzo-skelet futuristik që mund të transformohet në një mini mjet transportues. “Veshja” e quajtur Koma 1.5 është dizajnuar që personit që e bartë t’i ndihmojë të...
Edhe pse u spekulua që kompania e re e bashkëthemeluesit të OnePlus, Cara Pei, kompania Nothing do të prodhojë telefona të mençur, nuk ka pasur garanci që do ta bëjë një gjë të tillë. 91 mobiles raporton për konfirmimin ekskluziv,...
Astronomët kanë gjetur se katër yje xhuxh të kuq që duhet të ishin të heshtur e që ndodhen 160 vite dritë nga sistemi diellor, lëshojnë radiosinjale. Kjo do të thotë se ka ekzoplanete të tjera që nuk shfaqen rreth planetëve. Benjamin Pope, një fizikan në Universitetin “Queensland”...
Një opsion i shumëpritur ka mbërritur në Google Chrome, i cili është kryesisht falas. Pas një pritjeje shumë të gjatë, më në fund morëm një mjet falas për redaktimin e skedarëve PDF në Chrome – dhe direkt nga Adobe. Gjigandi...
Misioni i fundit i asteroidit i NASA -s, që synon studimin e shkëmbinjve rreth Jupiterit, pritet të nisë sot. Gjatë 12 viteve të ardhshme, misioni i quajtur ”Lucy” do të eksplorojë një numër rekord të asteroideve. Në prill 2025, anija kozmike...
Kryeministri Edi Rama njoftoi se së shpejti Shqipëria do të çojë satelitë në hapësirë. Nuk dihet pse, si dhe kur por deklarata e Ramës u bë në parlament, si përgjigje ndaj Bashës, që i kujtoi blerjen e dronëve në...
Kompania Blue Origin ka dërguar në hapësirë William Shatner-in me raketën e tyre New Shepard NS-18. Aktori 90-vjeçar bëhet kështu personi më i vjetër që ka udhëtuar në hapësirë, duke thyer rekordin e vendosur nga 82-vjeçari Wally Funk, i cili...
Krijohet një aparat që na çliron nga mushkonjat, përgjegjëse edhe për përhapjen e malaries dhe dengue-s. Mekanizmi që përdoret është me anë të thithjes, dhe tërheq vetëm femrat, që janë përgjegjëse edhe për pickimet e bezdisshme. Është krijuar nga një...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat