Japonia ka lëshuar në hapësirë raketën "Epsilon-5" që barti nëntë satelitë. Agjencia Japoneze e Kërkimeve Hapësinore (JAXA) njoftoi se raketa u lëshua nga Stacioni Hapësinor Uchinoura në Kagoshima në jugperëndim të vendit. Raketa, e cila u prodhua nga dhjetë institute...
Kompania e ndërtimit robotike FBR ka arritur një marrëveshje me GP Vivienda për të furnizuar sistemin e saj të ndërtimit robotik për të ndërtuar midis 2,000 dhe 5,000 shtëpi në Meksikë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompania gjithashtu do...
Wang Yaping është bërë gruaja e parë kineze që kryen një shëtitje në hapësirë si pjesë e një misioni gjashtëmujor në stacionin hapësinor të vendit. Tre anëtarët e ekuipazhit komandanti Zhai Zhigang, Wang Yaping dhe Ye Guangfu mbërritën në stacionin...
Gjiganti Facebook nuk do të përdorë më njohjen e fytyrës për foto dhe video në platformën e tij, deklaroi kompania e cila nënvizon nevojën për të vlerësuar përfitimet dhe shqetësimet në rritje për teknologjinë. ”Në javët e ardhshme ne do...
Te njerëzit me Alzheimer, pllakat e një proteine ​​të palosur gabimisht të quajtur beta-amiloide dhe ngatërresat fibroze të një proteine ​​tjetër të palosur gabimisht të quajtur tau, grumbullohen në tru dhe vrasin qelizat nervore. Kjo humbje graduale e qelizave nervore...
Astronautët e NASA-s në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës më në fund kanë shijuar specat e parë djegës që kanë rritur në hapësirë për katër muajt e fundit. Ata jo vetëm që kultivuan specat e parë djegës por...
Plarenta Deshishku, shqiptarja nga Kosova, është pjesë e kompanisë “Meta”. Ajo punon në departamentin e “Global Operations” në “Facebook”. Deshishku është një profesioniste me origjinë shqiptare dhe jeton dhe zhvillon karrierën e saj në Dublin, Irlandë. Gazeta Ekspres shkruan se ajo...
Themeluesi i koorporatës Facebook Mark Zuckenberg, ka bërë të ditur se kësaj kompanie në META. Kjo ngjalli reagim tek miliona njerëz në mbarë botën duke krijuar dyshime se Facebook po mbyllet. Por, njëri nga njohësit më të mirë të rrjeteve...
Shumë shpejt turistët në Amsterdam do të shohin një mjet lundrues, me përmasat e një makine të vogël, që vetëdrejtohet dhe që kalon në heshtje në kanalet e qytetit, duke transportuar pasagjerë ose mallra. Bëhet fjalë për varkën-robot, një mjet...
Një motoçikletë fluturuese që mund të ecë me shpejtësi 100 kilometra në orë do të dalë në shitje për pak më 680 mijë dollarë vitin e ardhshëm. ‘Xturismo’, krijuar nga Tokio A.L.I. Technologies, u zbulua gjatë një fluturimi provë...