Sunday, October 24, 2021
Parisi është një metropol urban me ndotje të tepërt të ajrit . Tani, kryeqyteti francez po kërkon të përmirësojë klimën e qytetit duke mbjellë 170 000 pemë të reja. ”Pemë të tjera do të mbillen kudo ku ka ende hapësira, përgjatë...
Misioni i fundit i asteroidit i NASA -s, që synon studimin e shkëmbinjve rreth Jupiterit, pritet të nisë sot. Gjatë 12 viteve të ardhshme, misioni i quajtur ”Lucy” do të eksplorojë një numër rekord të asteroideve. Në prill 2025, anija kozmike...
15 tetori është caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si Dita Ndërkombëtare e Ecjes në Natyrë. Qëllimi i kësaj dite është ngritja e vetëdijes së institucioneve dhe qytetarëve mbi rëndësinë që ka natyra, respektivisht ambienti, si dhe promovimi i vendeve...
Duka i Kembrixhit ka kritikuar garën në hapësirë ​​dhe turizmin hapësinor duke thënë se mendjet më të ndritura në botë duhet të përqendrohen në përpjekjen për të shëruar Tokën. Komentet e William u bënë të ditura një ditë pasi William...
Një grua e shpallur si më e gjata në botë shpreson të frymëzojë të tjerët të pranojnë veten. Rumeysa Gelgi, e cila është 2,15 metra e gjatë është shpallur zyrtarisht gruaja më e gjatë në botë nga libri i...
Dymbëdhjetë vjet më parë, ai u shpall qyteti më i shëmtuar në botë, por falë atij publiciteti negativ, turistët u çmendën për të. Ky është qyteti belg i Charleroi-t, i cili ndodhet në provincën Hainaut dhe është një nga...
Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë përshëndet “ditën historike” në luftën kundër sëmundjeve parazitare. Organizata Botërore e Shëndetit ka rekomanduar përhapjen e gjerë të vaksinës së parë të malaries, një veprim që ekspertët shpresojnë se mund të shpëtojë...
Gazetarja filipinase, Maria Ressa, dhe gazetari rus, Dmitry Muratov, u shpallën të premten fitues të Çmimit Nobel për Paqe. “Zonja Ressa dhe zotëria Muratov po e marrin Çmimin për Paqe për luftën e tyre të guximshme për liri të të...
Kimisti gjerman Benjamin List dhe britaniku David MacMillan janë vlerësuar me Çmimin Nobel për Kimi, “për zhvillimin e organokatalizës asimetrike”. Ndërtimi i molekulave është një art i vështirë. Benjamin List dhe David MacMillan shpërblehen me Çmimin Nobel për Kiminë 2021...
Qëndrimi larg Facebook-ut për të paktën një javë na bën më pak të stresuar. Në fakt, sipas një studimi të kryer nga ”Happiness Institute” në Kopenhagë, mospërdorimi i rrjeteve sociale do t’ju ​​ndihmonte të ndiheni më të lumtur, shkruan pazienti.it. Në...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat