Wednesday, October 4, 2023
SHBA ka mbajtur pozitën e parë si kombi më i fuqishëm në botë, pavarësisht rënies së respektit ndaj lidershipit të saj. Kjo thuhet sipas US News dhe Raportit Botëror, i cili ka lëshuar edicionin e fundit të studimit të tij...
  E mençur, me ngjyra të pangatërrueshme me asnjë nga simotrat e saj, pjellore e me bollëk për humanët, trokiti zyrtarisht me të gjithë shpurën e saj atmosferike dhe domethënëse, pak shi e pak freski, mbas ditësh përvëluese që shtatori...
NASA po kthehet në planetin e Afërditës, fqinji më i afërt i Tokës por ndoshta më i neglizhuar, pas dekadave të eksplorimit të planeteve të tjera. Administratori i ri i agjencisë hapësinore, Bill Nelson, njoftoi dy misione të reja...
  Djaloshi 10-vjeçar i shpëtoi jetën motoçiklistit, hoqi bluzën për t’i ndalur gjakderdhjen – policia gjermane e shpërblen me një çek. Policia gjermane ka falënderuar djaloshin 10-vjeçar Leonard, i cili në Unterbracbah arriti t’ia shpëtojë jetën shoferit të një motoçiklete. Leonard gjatë...
Hungaria do të heqë shumicën e kufizimeve ndaj pandemisë, duke përfshirë masën e izolimit gjatë orëve të natës, sapo që numri i të vaksinuarve të arrijë 5 milionë këtë fundjavë, tha të premten kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban. Orban i...
Teksa kriza klimatike përshkallëzohet, bota po përdor gjithmonë e më shumë energji pa karbon për të arritur një të ardhme me emetime zero të gazrave serrë. Një formë potenciale e energjisë së pastër është hidrogjeni i gjelbër, i cili vjen...
Deri në vitin 2022, Google do të bëjë të disponueshëm aplikacionin “Android Earthquake Alerts” me një përditësim të softuerit përkatës. Bëhet fjalë për një sistem që do të zbulojë automatikisht lëkundjet sizmike në çdo smartphone për të gjeneruar kështu paralajmërime...
Kompania kineze e automobilave, Geely ka lansuar një gjysmë kamion të ri elektrik, ndërsa prodhuesit e automjeteve kërkojnë të sjellin teknologji të re në tregun e automjeteve tregtare. Sipas drejtorit ekzekutiv, Mike Fan, i cili u shpreh se grupi i...
Gjatë pjesëmarrjes në 30-vjetorin e shkollës shqipe të mësimit plotësues në Zvicër Ministrja Nagavci prezantoi edhe tekstin e përbashkët fitues për Diasporën “Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare”, niveli I, ndërsa tha se Kosova dhe Shqipëria do të vazhdojnë punën...
Ekzistojnë disa qytete të cilat duhet të vizitohen njëherë në jetën tuaj. Më poshtë po ju rëndisim 10 prej tyre: 10.Bryzh Bryzh është qyteti më i madh në provincën Flanders në Belgjikë. Edhe pse është një qytet i vogël, ka një bukuri...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat