NASA po kthehet në planetin e Afërditës, fqinji më i afërt i Tokës por ndoshta më i neglizhuar, pas dekadave të eksplorimit të planeteve të tjera. Administratori i ri i agjencisë hapësinore, Bill Nelson, njoftoi dy misione të reja...
Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) festojnë sot Ditën e Pavarësisë. 4 Korriku shënon 245-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Deklarata e Pavarësisë është një dokument ku 13 kolonitë e Mbretërisë së Bashkuar nga Amerika...
Presidenti Joe Biden u zotua të zvogëlojë dhunën me armë ndërsa paralajmëroi vendin për një rritje të rrezikshme numrit të vrasjeve gjatë sezonit të verës. “Kemi vënë në shënjestër aktorët që kryejnë vepra të rrezikshme në komunitetet tona dhe vendin...
Para marshimit që do të mbahej në Taksim për Paradën e Krenarisë LGBTI+ që do të mbahej sot në Stamboll, policia ka ndërhyrë dhe nuk ka lejuar që të zhvillohet marshimi. Zyra e guvernatorit njoftoi dje se marshimi nuk do...
Kancelarja gjermane Angela MerkelNjë femër hyn në skenën e politikës gjermane… Në Bundestag mbizotëron fryma e lamtumirës. Për herë të fundit kancelarja Angela Merkel foli para deputetëve përpara samitit të BE-së. Në pamjen e jashtme zonjës, që del në pultin e...
Instituti Robert Koch në Gjermani ka bërë një sërë ndryshimesh në listën e vendeve me rrezik për shkak të virusit COVID-19. Paralajmërimet hiqen për Kosovën dhe disa shtete të tjera. Siç raporton DW, Armenia, Azerbajxhani, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Libani,...
Më shumë se pesë milionë persona janë bërë milionerë në gjithë botën më 2020, pavarësisht dëmeve ekonomike të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit. Ndonëse shumë persona janë përballur me varfëri, numri i milionerëve është rritur për 5.2 milionë, në 56.1...
  Islanda po heq të gjitha kufizimet e brendshme të vendosura për shkak të Covid-19, me zyrtarë që thonë se 87% e atyre 16 e më shumë vjeç kanë marrë të paktën një dozë vaksine. Sipas medieve të huaja, shteti ishull,...
Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ripohon angazhimin e Uashingtonit për të luftuar korrupsionin në vendet e Ballkanit Perëndimor. “Shtetet e Bashkuara janë të ndërgjegjshme se korrupsioni kërcënon barazinë ekonomike, luftën kundër varfërisë, përpjekjet për zhvillimin ekonomik, si dhe vetë...
Pas 11 ditë luftimesh të ashpra, që shkaktuan mbi 100 viktima, lanë pas shkatërrime masive në Rripin e Gazës, e bllokuan aktivitetet në pjesën më të madhe të Izraelit, qeveria e Izraelit dhe palestinezët militantë në Rripin e Gazës...