Sunday, October 24, 2021
Shkencëtarët nga Mbretëria e Bashkuar së fundmi përfunduan një studim pilot duke përdorur një helmetë të projektuar posaçërisht, e cila lëshon dritë infra të kuqe. Ata testuan helmetën te njerëzit e moshës së mesme me dëmtim të lehtë njohës dhe...
Zhytja në shpella nuk është një sport popullor në Shqipëri, megjithëse ka disa shpella të mbushura me ujë të cilat mund t’i eksplorojnë zhytësit. Viroi, Skotinia dhe Petraniku janë tre shpella nënujore të vendosura në liqenin e Viroit, të cilat...
Nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Zvicrës, 150’000 euro e cila do t ‘u mundësojë studentëve kosovarë të përfitojnë njohuri dhe përvojë zvicerane në këtë fushë. Zvicra edhe një herë ka shprehur përkushtim për mbrojtjen e mjedisit dhe zbutjen e ndikimit...
Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit publikoi pamje të mrekullisë malore të trevës Pogradec, Gramsh dhe Korçë. “Të sigurtë që i keni parë gjithë bukuritë e Pogradecit? Janë të pafundme  Dhjetëra liqene akullnajore i gjeni në malin e Valamarës që bashkon...
Ndërsa shumë preferojnë të pinë çaj tradicional, një pjesë e njerëzve janë të prirur të konsumojnë çaj jeshil. Kjo është për shkak të numrit të përfitimeve shëndetësore nga konsumimi i tij. Nga humbja e peshës deri te relaksimi i...
Orbex Prime konsiderohet si raketa më miqësore me mjedisin në botë. Duke prodhuar deri në 96 për qind më pak emetime sesa automjetet me lëndë djegëse, raketa është projektuar për ripërdorim duke mos lënë mbeturina në Tokë, oqeane apo...
Shega mund të integrohet në dietë në mënyrë të ndryshme ofruar shumë përfitime të rëndësishme. Por si ndikon në shëndetin tonë? Mbron kundër radikalëve të lirë dhe inflamacionit Përmban tre forma të ndryshme antioksidantësh (taninet, antocianinat, acidin ellagjik) dhe aktiviteti...
Me korrjen e vjeshtës që duket pak më e zymtë, është koha për të filluar rimbushjen e perimeve para dimrit. Mbushja e ditës tuaj me perime të përzemërta, të rritura në shtëpi është një mënyrë natyrale dhe organike për të...
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka bërë të ditur se gjatë viti 2020 në Kosovë janë ricikluar 3.882 ton mbeturina, ndërsa sasia e mbeturinave të trajtuara dhe të deponuara 450.229 ton, rritje kjo 0.03 për qind krahasuar me...
Gjumi është një aspekt i rëndësishëm i funksionimit të përditshëm, i cili ndihmon në mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Gjithashtu mban shëndetin e lëkurës duke lejuar rigjenerimin e qelizave. Andaj më posht gjeni pesë mënyra për të siguruar që të...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat