Wednesday, October 4, 2023
Njerëzit me diabet mund të përfitojnë shumë nga një rutine me ushtrime fizike që mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak dhe në përmirësimin e ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës. Të gjitha llojet e ushtrimeve,...
Rozmarina ka një shije dhe aromë të pashoqe, emri i saj vjen nga Latinishtja dhe përkthehet “Vesa e Detit”. Qytetërimet e lashta të Egjiptit, Romës dhe Greqisë e konsideronin rozmarinën, një barishte të shenjtë. Në Mesjetë, rozmarina besohej të kishte aftësi...
Një studim tregoi se mungesa e gjumit dëmton trurin e fëmijëve. Ekspertët shikuan efektet e një kohe të gjatë për të tundur kokën, zgjimin shpesh, frymëmarrjen jonormale gjatë shtratit dhe kohëzgjatjen më të shkurtër të gjumit. Ata zbuluan se të gjitha...
Dimri ka ardhur dhe për shumë meshkuj rritja e mjekrës është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur fytyrën tuaj të ngrohtë. Por, një ekspert në fakt ka pohuar se rritja e mjekrës mund të jetë e mirë për shëndetin...
Rrushi i thatë është shtesë perfekte në listën tuaj të ushqimeve të shëndetshme këtë sezon dimëror, pasi jo vetëm që do t’ju mbajë të ngopur për një kohë të gjatë dhe do t’ju ndihmojnë me qëllimet e humbjes së...
Shqiptarët po korrin suksese të mëdha në sport, art, kulturë dhe në shumë fusha të tjera. E Gjergj Shashka, nga Vlora është projektuesi i makinës elektrike “Hummer EV”, të cilin e prezantoi dhe testoi edhe presidenti i Shteteve të Bashkuara...
Nëse po vini re një rritje të frikës, stresit dhe shqetësimit tek fëmijët, mund të pyesni nëse bëhet fjalë për çrregullimin e ankthit. Të jesh në gjendje të identifikosh shenjat dhe simptomat është një hap i parë kritik për...
Duket si një veturë normale, por taksia e bardhë nuk ka njeri që e drejton atë, por ajo komunikon me klientët në mënyrë dixhitale për të marrë udhëzime dhe për të marrë pagesën. Pekini miratoi këtë javë taksitë e tij...
Dhimbja e kokës mund të ketë shumë shkaqe, disa prej të cilave janë të padëmshme. Është thelbësore të bëhet diagnoza e saktë për gjendjen shëndetësore. Dhimbja e grumbulluar e kokës mund të ketë simpatoma të ndryshme. Simptomat e dhimbjes së kokës: Një...
Kur ndryshojnë stinët, është e rëndësishme të kujdesemi për shëndetin tonë duke marrë parasysh faktorët e brendshëm dhe të jashtëm që ndikojnë në të. Nutricionistët thonë se është e rëndësishme të kujdesemi për shëndetin tonë duke ndryshuar dietën, veçanërisht për...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat