Një studim i botuar vitin e kaluar nxjerr në pah mënyrën se si mjalti vepron si një anti-bakterial natyral, anti-inflamator, antioksidant dhe dezinfektues. Ideja e përhapjes së mjaltit ngjitës dhe të butë në të gjithë lëkurën tuaj ndoshta ende nuk...
Inxhinierët e MIT dhe Universitetit të Harvardit kanë krijuar një maskë mbrojtëse, e cila mund të përdoret për të përcaktuar në 90 minuta nëse personi që e vesh është i infektuar me koronavirus, njoftoi Instituti i Teknologjisë i Massachusetts...
Qeveria e Danimarkës do të dhurojë një milion vaksina AstraZeneca kundër koronavirusit për katër vende të Ballkanit Perëndimor. Shqipëria, Bosnje e Hercegovina, Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nevojë për vaksina, tha përmes një deklarate ministri i Jashtëm danez, Jeppe...
Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katror pronë në shëtitoren Rafailoviq, e cila dikur ishte një vendpushim për fëmijë. Në këtë padi pretendohet kjo...
Brokoli është një ndër perimet më të shëndetshme që kemi. Në mënyrë që të përfitojmë nga vetitë e tij, duhet pasur kujdes si e gatuajmë. Mënyra e zakonshme e përgatitjes siç është zierja i shkatërron vitaminat e shëndetshme si...
Prodhuesi i njohur i telefonave Motorola ka njoftuar një partneritet me GuRu Wireless Inc., një udhëheqës global në zgjidhjet adaptive, me qëllimin për të bërë karikuesit pa tela pjesë të telefonave inteligjentë Motorola. Angazhimi i vazhdueshëm i Motorola për prezantimin...
Inflamacioni dhe akumulimi i sekrecioneve në mushkëri si pasojë e të ftohurës ose gripit mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje dhe probleme me gjumin. Bllokimi që shkaktohet në kraharor shoqërohet edhe me një kollë të fortë, nëpërmjet së cilës...
Kohët e fundit, regjimet ushqimore me përmbajtje të lartë yndyre po fitojnë shumë popullaritet në mesin e atletëve dhe njerëzve që merren me sport. Sipas tyre, djegia e depozitave dhjamore në trup luftohet po me yndyrë. Por, natyrshëm lind pyetja...
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, në një prononcim për Ekonomia Online, tha se janë duke punuar që nga viti i ardhshëm shkollor të ofrojnë arsimim “dual” për nxënësit. Arsimimi “dual” është një sistem në të cilin...
10 ushqimet më të mira për fëmijën tuaj 1. Lakra jeshile Lakra është e pasur me hekur dhe antioksidantë themelorë – përbërës ushqimorë të cilët janë mbrojtja më e mirë natyrale nga kanceri. 2. Banania Bananet janë burim i shkëlqyer i energjisë. 3. Karrota Karrota...