Sunday, October 24, 2021
Shkencëtarët nga Mbretëria e Bashkuar së fundmi përfunduan një studim pilot duke përdorur një helmetë të projektuar posaçërisht, e cila lëshon dritë infra të kuqe. Ata testuan helmetën te njerëzit e moshës së mesme me dëmtim të lehtë njohës dhe...
Ndërsa shumë preferojnë të pinë çaj tradicional, një pjesë e njerëzve janë të prirur të konsumojnë çaj jeshil. Kjo është për shkak të numrit të përfitimeve shëndetësore nga konsumimi i tij. Nga humbja e peshës deri te relaksimi i...
Shega mund të integrohet në dietë në mënyrë të ndryshme ofruar shumë përfitime të rëndësishme. Por si ndikon në shëndetin tonë? Mbron kundër radikalëve të lirë dhe inflamacionit Përmban tre forma të ndryshme antioksidantësh (taninet, antocianinat, acidin ellagjik) dhe aktiviteti...
Me korrjen e vjeshtës që duket pak më e zymtë, është koha për të filluar rimbushjen e perimeve para dimrit. Mbushja e ditës tuaj me perime të përzemërta, të rritura në shtëpi është një mënyrë natyrale dhe organike për të...
Gjumi është një aspekt i rëndësishëm i funksionimit të përditshëm, i cili ndihmon në mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Gjithashtu mban shëndetin e lëkurës duke lejuar rigjenerimin e qelizave. Andaj më posht gjeni pesë mënyra për të siguruar që të...
Morthi zakonisht prek gishtat e duarve, këmbës, hundën, veshët, faqet dhe mjekrën. Nëse një prej syresh skuqet ose pezmatohet, atëherë kjo është një fazë fillestare e morthit. Në këtë fazë dëmi në lëkurë nuk është i përhershëm por shenjat tregojnë...
Qëndrimi i gjatë para ekranit, mund të çojë në probleme të ndryshme të syve. Është jashtëzakonisht thelbësore të mbani shënim gjëra të caktuara gjatë punës në kompjuter, laptop ose teksa qëndroni në telefon. Dr.Manoj Rai Mehta, një okulist që konsultohet me...
Gjatë javëve të fundit britanikët janë goditur nga një super ftohje që kanë bërë shumë njerëz të ndihen keq. Meqenëse gjërat janë rihapur pas pandemisë COVID-19 dhe britanikët po shoqërohen nga kollitja, ftohja e gripi. Ekspertët kanë paralajmëruar një rritje...
Parisi është një metropol urban me ndotje të tepërt të ajrit . Tani, kryeqyteti francez po kërkon të përmirësojë klimën e qytetit duke mbjellë 170 000 pemë të reja. ”Pemë të tjera do të mbillen kudo ku ka ende hapësira, përgjatë...
Zgjedhja e ushqimeve të duhura ju ndihmon të keni një sistem imunitar më të fortë në mënyrë që të mund të luftoni infeksionet dhe viruset. Ushqimet që ofrojnë stimulim të sistemit imunitar, mbrojnë traktin tretës dhe rrisin kapacitetin mbrojtës...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat