Sekreti qëndron në teknikën e ashtuquajtur të Pinguinit. Kjo metodë vërtet ka sukses, thonë shkencëtarët gjermanë, duke shpjeguar që torzoja anohet përpara dhe kështu rëndesën e hedh në këmbën e përparme. Përballë periudhave të mëtejshme të motit të ftohtë që po...
Dhimbja e dhëmbit është padyshim një nga dhimbjet më të këqija që mund të ndjeni. Gjëja më e keqe është se mund të keni dhimbje gjatë natës dhe nuk mund të shkoni te dentisti. Sidoqoftë, ka disa zgjidhje natyrale...
Realiteti virtual është bërë i zakonshëm në lojërat online, por po përdoret gjithashtu në një fushë tjetër, meditimin. Nëpërmjet një aplikacioni të ri të realitetit virtual, i quajtur “Tripp” synohet që njerëzit të mund të gjejnë një mënyrë për...
Duhanpirësit dhe ata që e kanë lënë duhanin, por që ende kanë nikotinë në sistemin e tyre, nëse hanë shumë brokoli dhe perime të tjera të familjes kruçifere, mund të kenë më pak gjasa se duhanpirësit e tjerë të...
Stresi shfaqet në më shumë se një mënyrë. Manifestimet mendore të këtij emocioni janë të njohura, por manifestimet fizike shpesh harrohen. “Ka një sërë simptomash fizike që lidhen me stresin, ku shumica e njerëzve mund të mos e kuptojnë se...
Lija shihet kryesisht si një sëmundje e fëmijërisë, e cila zakonisht është e padëmshme, por mund të shkaktojë probleme më serioze nëse të rriturit preken nga ajo. Ajo është një sëmundje virale që bën që të sëmurët të shpërthejnë në...
Në Qendren Klinike dhe Universitare të Kosovës janë operuar 10 fëmijë me probleme në zemër. Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se një ekip i mjekëve kardiokirurgë dhe kardiologë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Italia,...
  Duart dhe këmbët e ftohta janë një reagim normal i trupit kur ekspozohen ndaj temperaturave të ulëta. Por nëse duart tuaja janë të ftohta edhe kur ka një ulje të moderuar të temperaturës, atëherë mund të keni disa nga sa...
Panxhari njihet për vetitë e tij ushqyese esenciale si hekuri, bakri, mangan, magnez, kalium dhe vitamina B, por gjithashtu është edhe burim i madh i sheqerit natyral dhe kështu i sjell mjaft përfitime shëndetësore trupit tuaj. Hulumtuesit kanë zbuluar se...
Hithra njihet për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëmundjeve. Përdorimi i kësaj bimë gjatë periudhës së pranverës dhe verës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe tek të sëmurët me anemi. Por hithrat janë përdorur prej...