Një studim i botuar vitin e kaluar nxjerr në pah mënyrën se si mjalti vepron si një anti-bakterial natyral, anti-inflamator, antioksidant dhe dezinfektues. Ideja e përhapjes së mjaltit ngjitës dhe të butë në të gjithë lëkurën tuaj ndoshta ende nuk...
Inxhinierët e MIT dhe Universitetit të Harvardit kanë krijuar një maskë mbrojtëse, e cila mund të përdoret për të përcaktuar në 90 minuta nëse personi që e vesh është i infektuar me koronavirus, njoftoi Instituti i Teknologjisë i Massachusetts...
Qeveria e Danimarkës do të dhurojë një milion vaksina AstraZeneca kundër koronavirusit për katër vende të Ballkanit Perëndimor. Shqipëria, Bosnje e Hercegovina, Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nevojë për vaksina, tha përmes një deklarate ministri i Jashtëm danez, Jeppe...
Brokoli është një ndër perimet më të shëndetshme që kemi. Në mënyrë që të përfitojmë nga vetitë e tij, duhet pasur kujdes si e gatuajmë. Mënyra e zakonshme e përgatitjes siç është zierja i shkatërron vitaminat e shëndetshme si...
Inflamacioni dhe akumulimi i sekrecioneve në mushkëri si pasojë e të ftohurës ose gripit mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje dhe probleme me gjumin. Bllokimi që shkaktohet në kraharor shoqërohet edhe me një kollë të fortë, nëpërmjet së cilës...
Kohët e fundit, regjimet ushqimore me përmbajtje të lartë yndyre po fitojnë shumë popullaritet në mesin e atletëve dhe njerëzve që merren me sport. Sipas tyre, djegia e depozitave dhjamore në trup luftohet po me yndyrë. Por, natyrshëm lind pyetja...
10 ushqimet më të mira për fëmijën tuaj 1. Lakra jeshile Lakra është e pasur me hekur dhe antioksidantë themelorë – përbërës ushqimorë të cilët janë mbrojtja më e mirë natyrale nga kanceri. 2. Banania Bananet janë burim i shkëlqyer i energjisë. 3. Karrota Karrota...
Nën organizimin e AEEDC Dubai World Orthodotic Conference “Orthodontic Skills Enhacement” 2021, më 28-29 qershor u mbajt konferenca shkencore, që përkonte me 25 vjetorin e këtij eventi të madh botëror. Nga Kosova ishte i ftuar në cilësinë e ‘invited...
Brenda vitit të parë të jetës. Ne duhet të udhëzojmë prindin se si duhet t’ia pastrojë gojën foshnjës. Normalisht jo me furçë, por përdoret një garzë me çaj kamomil ose ujë fiziologjik dhe pastrohen  mukozat e gojës. Pastaj shikohen dhëmbët...
Gjashtë muaj që prej kur Bashkimi Evropian filloi shpërndarjen e vaksinave, Brukseli thotë se është në rrugën e duhur për të përmbushur synimin e tij për të vaksinuar 70% të popullsisë para fundit të korrikut, ku 58% e evropianëve...