Wednesday, October 4, 2023
Anesteziologu Gazmend Spahija është emëruar drejtori i ri i Klinikës së Anestezionit. Emërimi i tij është bëri pasi paraardhësi tij Nehat Baftiut i ka kaluar mandati të premten e kaluar, duke u larguar nga kjo pozitë pas plot 16 vjetëve. Gazmend...
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj që e ka mbajtur sot e ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Shëndetësisë për angazhimin e përkohshëm të 1 mijë e 116 profesionistëve shëndetësorë dhe stafit mbështetës për menaxhimin e pandemisë dhe...
Nga nesër do të pezullohet përkohësisht puna në ambulancat specialistike në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Kjo përshkak të rritjes së numrit të spitalizuarve me COVID-19. Hapësirat e ambulancave specialistike tani do të shërbejnë për spitalizimin e pacientëve...
Këto vitamina luajnë një rol të rëndësishëm në metabolizëm duke shndërruar ushqimin që hani në energji të përdorshme.   Ushtrimet e rregullta, gjumi i mirë dhe ushqimi i shëndetshëm janë disa nga mënyrat më të mira për ta ndihmuar trupin tuaj...
Parisi është një metropol urban me ndotje të tepërt të ajrit . Tani, kryeqyteti francez po kërkon të përmirësojë klimën e qytetit duke mbjellë 170 000 pemë të reja. ”Pemë të tjera do të mbillen kudo ku ka ende hapësira, përgjatë...
Ankthi është një emocion normal që shkakton rritje të vigjilencës, frikës dhe shenjave fizike, të tilla si rrahjet e shpejta të zemrës. Megjithatë, simptomat mund, për disa, të bëhen dërrmuese dhe mund të ndikojnë kryesisht në jetën e përditshme, punën...
Dimri ka ardhur dhe për shumë meshkuj rritja e mjekrës është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur fytyrën tuaj të ngrohtë. Por, një ekspert në fakt ka pohuar se rritja e mjekrës mund të jetë e mirë për shëndetin...
  Sekreti qëndron në teknikën e ashtuquajtur të Pinguinit. Kjo metodë vërtet ka sukses, thonë shkencëtarët gjermanë, duke shpjeguar që torzoja anohet përpara dhe kështu rëndesën e hedh në këmbën e përparme. Përballë periudhave të mëtejshme të motit të ftohtë që po...
Rozmarina ka një shije dhe aromë të pashoqe, emri i saj vjen nga Latinishtja dhe përkthehet “Vesa e Detit”. Qytetërimet e lashta të Egjiptit, Romës dhe Greqisë e konsideronin rozmarinën, një barishte të shenjtë. Në Mesjetë, rozmarina besohej të kishte aftësi...
Sa më e thjeshtë të jetë pija, aq më mirë është për trupin tuaj. Zgjedhja e pijeve me sheqer, natrium dhe yndyrë rëndon trupin dhe vështirëson tonifikimin. Nëse keni mundësi, gjithmonë zgjidhni pije me përbërës jo të komplikuar dhe...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat