E diel, 1 Gusht, 2021
Në Stankaj të Rugovës po mbahen lojërat tradicionale Rugova 2021. Organizimit të sivjetmë iu përgjigjën shumë qytetarë e dashamirës të këtyre lojërave teksa pjesëmarrës është edhe kryetari i Pejës Gazmend Muhaxhiri. Në këtë edicion janë paraparë të zhvillohen lojërat në 7...
Kryeministri Albin Kurti i ka dërguar letër falënderimi kryeministrit të Kroacisë, Andrej Plenkovic, nëpërmjet së cilës ia ka shprehur falënderimin e tij dhe të popullit e Qeverisë së Republikës së Kosovës, për ndihmën që shteti dhe institucionet shëndetësore kroate...
Në platonë e Teatrit Kombëtar të Kosovës janë vendosur për t’u shitur libra të vjetër. Nga 5 e deri në 15 euro variojnë çmimet e librave që u ekspozuan të premten në edicionin e dytë të panairit të librit të...
Dyshohet se për shkak të temperaturave të larta të premten mbrëma, flakët shpërthyen edhe në Kosovë. Zjarri vërshoi 7 vatra të maleve në Rugovë të Pejës, por kjo nuk i zuri në befasi Agjencinë e Menaxhimit Emergjent. Zjarrëfikësit, ushtarët e FSK-së...
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka shpallur zyrtarisht Bedri Hamzën kandidat për kryetar të ardhshëm të Mitrovicës. Përmes një dedikimi të veçantë për Bedri Hamzën, kreu i PDK-së Memli Krasniqi ka shkruar në faqen e tij në...
  Duke pasur parasysh mirëqenien dhe fuqizimin e të rinjve, “Muaji i Rinisë”, titullohet aktiviteti më i ri që do të organizojë Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit për nderë te Ditës Ndërkombëtare të Rinisë, përcjellë KultPlus. Në njoftimin e ministrisë...
Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka shpërndarë në profilin e tij në Facebook, fotografitë e 18 kandidatëve për kryetarë komunash nga ky subjekt politik. “Kandidatët e LDK-së për zgjedhjet lokale – që të gjithë personalitete të respektuara në komunat e...
Presidentja e vendit, Vjosa Osmani një ditë më parë i pranoi letrat kredenciale nga ambasadorja e Sllovenisë, Minca Benedejçiq, transmeton Telegrafi. Ambasadorja sllovene, ambasadorja e parë femër e Sllovenisë në Kosovë në një postim në Twitter shkruan se pret me...
Në të gjitha format e ndryshme animacioni përfaqëson idenë e “dhënies së frymës”, “dhënies së guximit”, “gjallërisë dhe jetës”, vlera të cilat festivali tradicional tashmë “Anibar”, i përfaqëson me animacionin si medium artistik, por edhe si format i kontributit...

GJUHA SHQIPE

0
  Gjuha shqipe (ose thjeshtë shqipja) është gjuhë dhe degë e veçantë e familjes indo-evropiane të folur nga më shumë se 6 milionë njerëz, kryesisht në Shqipëri, Kosovë dhe Republikën e Maqedonisë, por edhe në zona të tjera të Evropës...