Qeveria e Danimarkës do të dhurojë një milion vaksina AstraZeneca kundër koronavirusit për katër vende të Ballkanit Perëndimor. Shqipëria, Bosnje e Hercegovina, Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nevojë për vaksina, tha përmes një deklarate ministri i Jashtëm danez, Jeppe...
Ministria e Drejtësisë së Kosovës ka paditur Komunën e Budvës dhe kompaninë “Sunraf Beach Properties”, duke kërkuar kthimin e rreth 4,500 metrave katror pronë në shëtitoren Rafailoviq, e cila dikur ishte një vendpushim për fëmijë. Në këtë padi pretendohet kjo...
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, në një prononcim për Ekonomia Online, tha se janë duke punuar që nga viti i ardhshëm shkollor të ofrojnë arsimim “dual” për nxënësit. Arsimimi “dual” është një sistem në të cilin...
Nën organizimin e AEEDC Dubai World Orthodotic Conference “Orthodontic Skills Enhacement” 2021, më 28-29 qershor u mbajt konferenca shkencore, që përkonte me 25 vjetorin e këtij eventi të madh botëror. Nga Kosova ishte i ftuar në cilësinë e ‘invited...
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg bëri të qartë gjatë një vizite në Prishtinë se në bazë të marrëveshjes NATO-FSK, kjo e fundit nuk mund të hyjë në veri të Kosovës pa koordinim me trupat e KFOR-it. Gjatë takimeve...
Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë më 25 korrik. Takimi i fundit në Bruksel nuk arriti të sjellë një marrëveshje finale por diskutimi për çështje të ndryshme ishte në nivel, shkruan “Bota sot”. Në lidhje me takimin mes...
Themelimi i Gjykatës Komerciale do të ndihmojë bizneset në zgjidhjen e mos marrëveshjeve në Kosovë dhe jo të përfundojnë në Gjykatat ndërkombëtare, derisa kjo do të iu lehtësojë punën edhe investitorëve kështu ka thënë në një intervistë për Ekonomia...
Presidentja e vendit Vjosa Osmani tha se Deklarata 2 Korrikut i dha fund nënshtrimit serb. Në fjalën e saj në seancën solemne për shënimin e 31-vjetorit të miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990, Osmani shtoi se shpallja e...
Nga 1 korriku 2021 personat nga Kosova që janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid 19 kanë mundësi të regjistrohen sërish në listën e pritjes për caktimin e një termini. “Rregullorja për Ballkanin Perëndimor” e rinovuar, ka hyrë në fuqi më...
Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim ish-deputeten e Parlamentit Evropian, Doris Pack, të cilën e falënderoi për kontributin shumëvjeçar në mbështetje të Kosovës. Ish-eurodeputetja Pack, përgëzoi kryeministrin për marrjen e detyrës dhe për frymën...