Wednesday, October 4, 2023
Ministria e Shëndetësisë ka informuar qytetarët e Kosovës se duke filluar nga nesër ata mund të vaksinohen në cilëndo qendër të vaksinimit në Kosovë, pa termin të caktuar paraprakisht. “Qytetarët mund të vaksinohen në secilën qendër të vaksinimit kudo në...
Plarenta Deshishku, shqiptarja nga Kosova, është pjesë e kompanisë “Meta”. Ajo punon në departamentin e “Global Operations” në “Facebook”. Deshishku është një profesioniste me origjinë shqiptare dhe jeton dhe zhvillon karrierën e saj në Dublin, Irlandë. Gazeta Ekspres shkruan se ajo...
Të dielen, në orën 03:00, fillon llogaritja dimërore e kohës. Akrepat e orës do të shkojnë një orë prapa, nga ora 03:00 në orën 02:00. Llogaritja dimërore e kohës fillon fundjavën e fundit të tetorit dhe zgjat deri në fundjavën...
Aktorja Yllka Gashi ka marrë çmimin për aktoren me të mirë, për portretizimin e Fahrije Hotit bë Festivalin spanjoll “Seminci”. Gashi ka deklaruar se ka qenë një nder i jetës të luajë rolin e Fahrije Hotit gjatë pranimit të çmimit,...
Një ekip kujdestar nga Klinika e Gastroeneterologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, i përbërë nga mjekë gastroeneterolog, anesteziolog dhe infermierë, intervenuan te një pacient për t’ia ndalur gjakderdhjen gastrointestinale. Pacienti kishte gjakderdhja akute nga një ulçerë “Forrest Ib” në...
Nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Zvicrës, 150’000 euro e cila do t ‘u mundësojë studentëve kosovarë të përfitojnë njohuri dhe përvojë zvicerane në këtë fushë. Zvicra edhe një herë ka shprehur përkushtim për mbrojtjen e mjedisit dhe zbutjen e ndikimit...
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka bërë të ditur se gjatë viti 2020 në Kosovë janë ricikluar 3.882 ton mbeturina, ndërsa sasia e mbeturinave të trajtuara dhe të deponuara 450.229 ton, rritje kjo 0.03 për qind krahasuar me...
Kosova edhe pse një vend i vogël, shquhet për larmi të peizazheve biologjike dhe radhitet ndër vendet me biodiversitet të pasur. Pozita gjeografike, faktorët gjeologjik, pedologjik, hidrologjik, relievi dhe klima, janë disa prej faktorëve që kanë mundësuar që Kosova të...
Qeveria e Republikës së Kosovës në mbledhjen e 39-të të saj, ka pasur si pikë të rendit të ditës kishte edhe Shqyrtimin dhe Procedimin në Kuvendin e Kosovës të Raportit Vjetor për Gjendjen e Mjedisit në Kosovë  për vitin...
Zëvendësministër i Arsimit, Dukagjin Pipovci në një konferencë për media tregoi se si do të zhvillohet mësimi një ditë pas zgjedhjeve lokale që do të mbahen të dielën. Ai tha se në shkollat që janë qendra votimi, mësimi do të...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat