Simptomat fizike që shkaktohen nga stresi

Stresi shfaqet në më shumë se një mënyrë. Manifestimet mendore të këtij emocioni janë të njohura, por manifestimet fizike shpesh harrohen.

Ka një sërë simptomash fizike që lidhen me stresin, ku shumica e njerëzve mund të mos e kuptojnë se ky është shkaktari, ata mund të ia lënë fajin diçka tjetër”, thotë Abbas Kanani, farmacist mbikëqyrës në Chemist Click.

Disa simptoma fizike të stresit janë: Dhimbje gjoksi dhe rrahje të zemrës, dhimbje muskujsh, gulçim, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në lëkurë, marramendje, dhimbje koke, probleme me gjumin, ndjenjë e dobët dhe rritje e temperaturës së bashku me djersitje dhe dridhje.

Stresi mund të rezultojë në shumë simptoma fizike, disa prej të cilave janë më pak të njohura. Për shembull, stresi, veçanërisht stresi kronik, mund të përkeqësojë shumë sëmundje të lëkurës, të tilla si psoriasis, ekzema dhe madje edhe aknet.

Dihet mirë se stresi mund të shkaktojë probleme edhe me sistemin e tretjes, transmeton Klankosova.tv

Njerëzit shpesh mund të ndihen shumë të përzier kur janë të stresuar dhe gjithashtu mund të përjetojnë jashtëqitje shumë të lirshme”, thotë Beverley.

Ulçera, sindroma e zorrës së irrituar dhe sëmundja inflamatore e zorrëve shpesh mund të lidhen me përvojën e stresit kronik dhe sigurisht që mund të përkeqësohen prej tij.

Edhe dhimbja në pjesën e sipërme të shpatullave dhe qafës ndonjëherë mund të shkaktohet nga stresi.

Kur jemi të stresuar, ne priremi t’i mbajmë shpatullat shumë lart, shpesh për një periudhë të gjatë kohore, gjë që mund të shkaktojë tendosje të muskujve. Kjo shpesh mund të rezultojë në dhimbje dhe dhimbje koke tensioni”, shpjegon Beverley.