Pas disa muajsh punë nga shtëpia, shumë prej jush mund të vuajnë nga problemet e shpinës ose ngurtësimi në qafë dhe shpatull. Mënyra më e mirë për ta kuruar këtë është duke bërë disa shtrirje herë pas here. Andaj nutricistët...
Edhe pse ditë janë më të ftohta në stinën e dimrit, kjo nuk do të thotë që të ndaloni aktivitetet fizike siç është vrapimi apo ecja në natyrë me borë apo në rrugët me akull. Me një përgatitje të...
Plakja është një proces i natyrshëm, por me të, kërkesat e trupit ndryshojnë. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë përfshirjen e ushqimeve me lëndë ushqyese në dietë. “Ajo që hani ka një rëndësi të madhe,” tha nutricionistja Mugdha Pradhan. “Trupi ynë përbëhet...
Njerëzit me diabet mund të përfitojnë shumë nga një rutine me ushtrime fizike që mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak dhe në përmirësimin e ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës. Të gjitha llojet e ushtrimeve,...
Rozmarina ka një shije dhe aromë të pashoqe, emri i saj vjen nga Latinishtja dhe përkthehet “Vesa e Detit”. Qytetërimet e lashta të Egjiptit, Romës dhe Greqisë e konsideronin rozmarinën, një barishte të shenjtë. Në Mesjetë, rozmarina besohej të kishte aftësi...
Një studim tregoi se mungesa e gjumit dëmton trurin e fëmijëve. Ekspertët shikuan efektet e një kohe të gjatë për të tundur kokën, zgjimin shpesh, frymëmarrjen jonormale gjatë shtratit dhe kohëzgjatjen më të shkurtër të gjumit. Ata zbuluan se të gjitha...
Dimri ka ardhur dhe për shumë meshkuj rritja e mjekrës është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur fytyrën tuaj të ngrohtë. Por, një ekspert në fakt ka pohuar se rritja e mjekrës mund të jetë e mirë për shëndetin...
Rrushi i thatë është shtesë perfekte në listën tuaj të ushqimeve të shëndetshme këtë sezon dimëror, pasi jo vetëm që do t’ju mbajë të ngopur për një kohë të gjatë dhe do t’ju ndihmojnë me qëllimet e humbjes së...
Nëse po vini re një rritje të frikës, stresit dhe shqetësimit tek fëmijët, mund të pyesni nëse bëhet fjalë për çrregullimin e ankthit. Të jesh në gjendje të identifikosh shenjat dhe simptomat është një hap i parë kritik për...
Dhimbja e kokës mund të ketë shumë shkaqe, disa prej të cilave janë të padëmshme. Është thelbësore të bëhet diagnoza e saktë për gjendjen shëndetësore. Dhimbja e grumbulluar e kokës mund të ketë simpatoma të ndryshme. Simptomat e dhimbjes së kokës: Një...