Disa përfitime shëndetësore nga konsumimi i rrushit të thatë

Rrushi i thatë është shtesë perfekte në listën tuaj të ushqimeve të shëndetshme këtë sezon dimëror, pasi jo vetëm që do t’ju mbajë të ngopur për një kohë të gjatë dhe do t’ju ndihmojnë me qëllimet e humbjes së peshës, por do të sigurohen që të mbani në kontroll nivelet e kolesterolit dhe presionit të gjakut.

Marrja e tyre me ujë gjatë natës do të shumëfishojë përfitimet e tyre shëndetësore, pasi kjo do të rrisë përmbajtjen e antioksidantëve në to.

Dietologët thonë se rrushi i thatë është një shtesë e mahnitshme në dietën tuaj, pasi ato ndihmojnë në eliminimin e papastërtive nga gjaku, reduktojnë presionin e gjakut, rënien e flokëve, mbajnë aneminë larg, pasi përmbajnë antioksidantë natyralë dhe janë të pasur me hekur.

Këtu janë përfitimet e tjera të ngrënies së rrushit të thatë çdo ditë:

Ndihmon në parandalimin e osteoporozës

Rrushi i zi i thatë ka sasi shumë të larta kalciumi që e bën atë një ushqim thelbësor për kockat. Sipas studimeve, mikronutrientët e rrushit të zi ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së osteoporozës.

Zvogëlon flokët e thinjur dhe rënien e flokëve

Nëse përballeni me probleme si flokët e thatë dhe të brishtë gjatë dimrit, filloni të pini rrush të zi çdo ditë. Ato janë një burim energjie hekuri, dhe gjithashtu kanë një sasi të madhe të vitaminës C që lehtëson përthithjen e shpejtë të mineralit dhe siguron ushqimin e duhur për flokët.

Mban presionin e gjakut nën kontroll

Nëse jeni dikush që po lufton me problemet e presionit të gjakut, rrushi i zi i thatë mund të sigurojë lehtësim. Nivelet e larta të kaliumit në rrush të thatë ndihmojnë në reduktimin e natriumit nga gjaku dhe ndihmojnë në mbajtjen e presionit të gjakut në kontroll.

Lehtëson kapsllëkun

rrushi i zi gjithashtu ka sasi të larta të fibrave dietike, të cilat mund të japin masë të jashtëqitjes dhe të ndihmojnë në një lëvizje të qetë.

Ndihmon edhe në lehtësimin e dhimbjeve menstruale, lufton kolesterolin e keq, i mirë për shëndetin oral (për shkak të pranisë së fitokimikave), ndihmon në uljen e aciditetit ose urthit dhe përmirëson nivelet e energjisë. \Klankosova.tv