Ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese që duhet të përfshini në dietën tuaj ditore

Plakja është një proces i natyrshëm, por me të, kërkesat e trupit ndryshojnë.

Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë përfshirjen e ushqimeve me lëndë ushqyese në dietë.

Ajo që hani ka një rëndësi të madhe,” tha nutricionistja Mugdha Pradhan.

Trupi ynë përbëhet nga ushqimi që hamë, që do të thotë se shumica e asaj që hamë duhet të rimbushet, rinovojë dhe fqizojë trupin tuaj” shtoi ajo.

Lëngu i kockave përmban një përzierje të pasur të lëndëve ushqyese si kolagjeni, glicina, xhelatina, prolina, glutamina dhe arginina, transmeton Klankosova.tv.

Kolagjeni ndihmon në mbajtjen e lëkurës të shëndetshme pasi siguron integritet strukturor dhe gjithashtu ndihmon në forcimin e kockave.

Xhelatina ndihmon kockat të punojnë pa probleme pa fërkime. Ndihmon gjithashtu nyjet e mbingarkuara të funksionojnë në mënyrë optimale pasi siguron blloqe ndërtimi që nevojiten për të formuar dhe mbajtur kocka të forta dhe densitet mineral kockor.