Sunday, October 1, 2023

Sot eklipsi i plotë diellor

0
Eklipsi i plotë diellor për këtë vit do të ndodhë sot (4 Dhjetor) dhe mund të jetë i dallueshëm për të gjithë ata që jetojnë në jug të globit. Ky fenomen qiellor do të jetë i mundur të shihet në...
Panxhari njihet për vetitë e tij ushqyese esenciale si hekuri, bakri, mangan, magnez, kalium dhe vitamina B, por gjithashtu është edhe burim i madh i sheqerit natyral dhe kështu i sjell mjaft përfitime shëndetësore trupit tuaj. Hulumtuesit kanë zbuluar se...
Tetë ndërmarrje të vogla dhe të mesme të turizmit nga Kosova po marrin pjesë në Panairin e Turizmit në Izmir “Travel Turkey Izmir”. Panairi ka mirëpritur këtë javë në Izmir të Turqisë dy hotele dhe gjashtë operatorë turistik nga Kosova. Pjesëmarrja...
Hithra njihet për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëmundjeve. Përdorimi i kësaj bimë gjatë periudhës së pranverës dhe verës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe tek të sëmurët me anemi. Por hithrat janë përdorur prej...
Sportet luhen në të gjithë botën, qoftë si hobi, karrierë, apo pjesë e regjimit të fitnesit. Lojëra të ndryshme kanë rritur popullaritetin duke u ndjekur nga e gjithë bota. Rregullat dhe karakteristikat e këtyre lojërave janë dinamike dhe drejtohen...
Pas disa muajsh punë nga shtëpia, shumë prej jush mund të vuajnë nga problemet e shpinës ose ngurtësimi në qafë dhe shpatull. Mënyra më e mirë për ta kuruar këtë është duke bërë disa shtrirje herë pas here. Andaj nutricistët...
Revista e njohur “Forbes” i ka kushtuar një shkrim 5 vendeve më të bukura të Ballkanit ku ndër të tjera flitet dhe për Valbonën. Natyra dhe terreni malor i Valbonës krahasohet me Zvicrën në këtë shkrim. “Majat e larta që shihen...
Edhe pse ditë janë më të ftohta në stinën e dimrit, kjo nuk do të thotë që të ndaloni aktivitetet fizike siç është vrapimi apo ecja në natyrë me borë apo në rrugët me akull. Me një përgatitje të...
Pavarësisht se është në madhësinë e një kokrre kripe, një kamerë e re mikroskopike mund të kapë imazhe të qarta, me ngjyra të plota në të njëjtin nivel me lentet normale që janë 500,000 herë më të mëdha. Pajisja optike...
Plakja është një proces i natyrshëm, por me të, kërkesat e trupit ndryshojnë. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë përfshirjen e ushqimeve me lëndë ushqyese në dietë. “Ajo që hani ka një rëndësi të madhe,” tha nutricionistja Mugdha Pradhan. “Trupi ynë përbëhet...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat