Wednesday, October 4, 2023
Pas largimit nga detyra, kancelarja gjermane Angela Merkel do të marrë përfitime mujore të pensionit prej rreth 15,000 euro (përafërsisht 16,000 franga) sipas një llogaritjeje nga Federata e Tatimpaguesve në Gjermani. Sipas organizatës, këto të drejta pensioni vijnë pasi që...
Pavarësisht se është në madhësinë e një kokrre kripe, një kamerë e re mikroskopike mund të kapë imazhe të qarta, me ngjyra të plota në të njëjtin nivel me lentet normale që janë 500,000 herë më të mëdha. Pajisja optike...
Senati amerikan miratoi një projektligj të enjten vonë duke i bërë thirrje Departamentit të Shtetit që të paraqesë një plan për të ndihmuar Tajvanin të rimarrë statusin e vëzhguesit në Organizatën Botërore të Shëndetësisë-një nga disa ofertat amerikane për...
  Vlera e bitcoinit është rritur të dielën mbrëma, dhe për herë të parë pas mesit të qershorit ka tejkaluar shumën e 39.000 dollarëve, pasi që tregu ka filluar të rimëkëmbet pas shitjes së fundit. Me kriptovalutë sipas orës 23:05 në...
Tre kandidate me prejardhje nga Kosova kanë fituar në zgjedhjet komunale që u mbajtën me 13 qershor në Finlandë. Brigita Krasniqi ka fituar në Tampere me 415 vota, përderisa ka treguar  se pati përkrahje të madhe nga kosovarët që jetojnë...
Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv për të nxitur konkurrencën në ekonominë amerikane në të mirë të konsumatorëve. Në fjalimin përpara nënshkrimit të urdhrit të premten në Shtëpinë e Bardhë, presidenti Biden tha se masa "angazhon qeverinë federale të...
Uji mbulon 70 për qind të planetit tonë, dhe sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës së SHBA-së, më shumë se 80 për qind e oqeanit tonë është i pavëzhguar dhe i paeksploruar. Atëherë ka kuptim që të udhëtosh...
Deri në vitin 2022, Google do të bëjë të disponueshëm aplikacionin “Android Earthquake Alerts” me një përditësim të softuerit përkatës. Bëhet fjalë për një sistem që do të zbulojë automatikisht lëkundjet sizmike në çdo smartphone për të gjeneruar kështu paralajmërime...
Forca Ajrore Shtetet e Bashkuara më 8 korrik të vitit 1948, pranon rekrutet e para femra nëpërmjet një programi të quajtur Gratë në Forcat Ajrore (WAF). WAF u formua në vitin 1948. Kjo kur presidenti Truman nënshkroi Aktin për integrimin e...
Një grua e shpallur si më e gjata në botë shpreson të frymëzojë të tjerët të pranojnë veten. Rumeysa Gelgi, e cila është 2,15 metra e gjatë është shpallur zyrtarisht gruaja më e gjatë në botë nga libri i...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat