Sot eklipsi i plotë diellor

0
Eklipsi i plotë diellor për këtë vit do të ndodhë sot (4 Dhjetor) dhe mund të jetë i dallueshëm për të gjithë ata që jetojnë në jug të globit. Ky fenomen qiellor do të jetë i mundur të shihet në...
Sportet luhen në të gjithë botën, qoftë si hobi, karrierë, apo pjesë e regjimit të fitnesit. Lojëra të ndryshme kanë rritur popullaritetin duke u ndjekur nga e gjithë bota. Rregullat dhe karakteristikat e këtyre lojërave janë dinamike dhe drejtohen...
Pavarësisht se është në madhësinë e një kokrre kripe, një kamerë e re mikroskopike mund të kapë imazhe të qarta, me ngjyra të plota në të njëjtin nivel me lentet normale që janë 500,000 herë më të mëdha. Pajisja optike...
Duket si një veturë normale, por taksia e bardhë nuk ka njeri që e drejton atë, por ajo komunikon me klientët në mënyrë dixhitale për të marrë udhëzime dhe për të marrë pagesën. Pekini miratoi këtë javë taksitë e tij...
Uji mbulon 70 për qind të planetit tonë, dhe sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës së SHBA-së, më shumë se 80 për qind e oqeanit tonë është i pavëzhguar dhe i paeksploruar. Atëherë ka kuptim që të udhëtosh...
Për herë të parë në histori, një aeroplan Airbus A340 është ulur në Antarktidë. Hi Fly, një kompani aviacioni kishte aranzhuar fluturimin. Kompania është e specializuar për udhëtime në vende të lagështa dhe të ftohta. Hi Fly 801 u...
Elektrifikimi i mjeteve udhëtuese përkatësisht i industrisë së automobilave po merr ritëm duke lënë gjurmë. Kjo dëshmohet edhe nga Rolls-Royce, kompania që duket se po bën hapa drejt procesit të elektrifikimit të industrisë së aviacionit. Aeroplani me bateri i Rolls-Royce...
Gjatë pjesëmarrjes në 30-vjetorin e shkollës shqipe të mësimit plotësues në Zvicër Ministrja Nagavci prezantoi edhe tekstin e përbashkët fitues për Diasporën “Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare”, niveli I, ndërsa tha se Kosova dhe Shqipëria do të vazhdojnë punën...
Qyteti i Zagrebit do të rinovoj rreth 40% të ndriçimit publik duke përdorur një model të partneritetit publiko-privat në një projekt që do të arrijë vlerën prej 42 milion eurove. Projekti është pjesë e strategjisë së kryeqytetit kroat për t'u...
Studimet kanë treguar se ndotja e ajrit ka një ndikim të dëmshëm në pothuajse të gjitha organet tona, duke përfshirë mushkëritë, zemrën dhe kockat. Ekspozimi afatgjatë ndaj ajrit të ndotur po shkatërron gjithashtu shëndetin e syve dhe shikimin në...