Çfarë efektesh ka ajri i ndotur në sy?

Studimet kanë treguar se ndotja e ajrit ka një ndikim të dëmshëm në pothuajse të gjitha organet tona, duke përfshirë mushkëritë, zemrën dhe kockat. Ekspozimi afatgjatë ndaj ajrit të ndotur po shkatërron gjithashtu shëndetin e syve dhe shikimin në përgjithësi.

Ajri i ndotur mund të shkaktojë gjendje të thatë të syve, lotim dhe ndjesi djegieje, shikim të dëmtuar, madje edhe glaukoma nëse kontaktohet rregullisht, dhe pasojat mund të jenë të pakthyeshme, shkruan News18, transmeton Klankosova.tv.

Ndotësit në mjedis mund të zhvillojnë edhe konjuktivitin kimik. Konjuktiviti është një inflamacion i mukozës, e cila është një shtresë e hollë transparente e indit lidhës që kufizohet me anën e brendshme të qepallave dhe mbulon zonën e bardhë të syrit. Trajtimi përfshin shpëlarje të kujdesshme të syve me kripë dhe, në raste të caktuara, steroid topikal.

Ka disa veprime që mund të ndërmerren për të reduktuar rrezikun. Le të hedhim një vështrim se çfarë janë ato:

Udhëzuesi i artë, natyrisht, është të shmangni ekspozimin ndaj toksinave të rrezikshme. Në ditët kur ka një paralajmërim të përgjithshëm shëndetësor, ju lutemi qëndroni në shtëpi, veçanërisht në mëngjes herët kur nivelet e ndotjes janë në nivelin më të lartë. Nëse nuk jeni në gjendje të parandaloni ekspozimin ndaj mjedisit dhe duhet të dilni jashtë, përdorni syze mbrojtëse për të zvogëluar ekspozimin ndaj substancave që shkaktojnë ndotje.

Lani duart shpesh dhe mos prekni sytë. Qëndroni të hidratuar pasi do të ndihmojë në zhvillimin e lotëve. Pirja e tetë deri në dhjetë gota ujë çdo ditë është një ide e shkëlqyer. Konsumoni një dietë të pasur me acide yndyrore Omega 3, si perimet me gjethe jeshile, karotat, spinaqin, bajamet, arrat, manaferrat dhe peshkun, të cilat janë veçanërisht të dobishme për sytë. Gjithashtu, shmangni fërkimin e syve kur ndiheni të irrituar.