Çmimi "Global i Mësuesit" është një çmim që vlerëson arritjet në këtë profesion. Kandidatët zgjidhen nga një panel ndërkombëtar i mësuesve, ekspertëve të arsimit, zyrtarë publikë, sipërmarrës dhe drejtues nga arti dhe shkenca. Një mësuese nga shteti i Merilendit fitoi një...
Mijëra bletë kanë mbijetuar mrekullisht pasi u varrosën nën hirin vullkanik për 50 ditë në buzë të një vullkani në La Palma të Spanjës. Që kur vullkani Cumbre Vieja filloi të shpërthejë për herë të parë më 19 shtator, kosheret,...
Kompania kineze e automobilave, Geely ka lansuar një gjysmë kamion të ri elektrik, ndërsa prodhuesit e automjeteve kërkojnë të sjellin teknologji të re në tregun e automjeteve tregtare. Sipas drejtorit ekzekutiv, Mike Fan, i cili u shpreh se grupi i...
Shumica e ekspertëve pajtohen se çelësi i kafesë së mirë qëndron te mënyra si janë pjekur kokrrat. Kompania italiane e teknologjisë PuroSole ka zhvilluar një instalim inovativ që është në gjendje të pjekë kokrrat e kafesë me energji të rinovueshme. Tre...
  Antarktiku ka befasuar shkencëtarët pasi ata gjetën prova për një pyll të lashtë thellë brenda akullit të detit të kontinentit. Me temperaturën që shpesh bie minus 90 gradë Celsius, Antarktiku, kontinenti i pestë më i madh i Tokës, është një...
  Muaji i kaluar ishte tetori i tretë më i ngrohtë në botë i regjistruar që nga viti 1979, njoftoi të hënën shërbimi evropian i ndryshimeve klimatike Copernicus. Studiuesit thanë se vetëm tetori 2015 dhe 2019 ishin më të ngrohtë –...
Wang Yaping është bërë gruaja e parë kineze që kryen një shëtitje në hapësirë si pjesë e një misioni gjashtëmujor në stacionin hapësinor të vendit. Tre anëtarët e ekuipazhit komandanti Zhai Zhigang, Wang Yaping dhe Ye Guangfu mbërritën në stacionin...
Në Shtetet e Bashkuara dhe globalisht, të gjithë me sytë nga hidrogjeni. Tashmë i njohura si mjet kyç për të ndihmuar në arritjen e qëllimeve kryesore të dekarbonizimit dhe rritjes ekonomike, energjia e hidrogjenit dhe teknologjitë e qelizave të...
Parisi është një metropol urban me ndotje të tepërt të ajrit . Tani, kryeqyteti francez po kërkon të përmirësojë klimën e qytetit duke mbjellë 170 000 pemë të reja. ”Pemë të tjera do të mbillen kudo ku ka ende hapësira, përgjatë...
Misioni i fundit i asteroidit i NASA -s, që synon studimin e shkëmbinjve rreth Jupiterit, pritet të nisë sot. Gjatë 12 viteve të ardhshme, misioni i quajtur ”Lucy” do të eksplorojë një numër rekord të asteroideve. Në prill 2025, anija kozmike...