Wednesday, October 4, 2023
Spitalet gjermane kanë rrezik të shtuar që të jenë cak i sulmeve kibernetike, tha të shtunën kreu i agjencisë së inteligjencës gjermane, pas gjatë këtij muaji shërbimi i shëndetësisë së Irlandës dhe një gazsjellës amerikan, ishin cak i hakerëve. Të...
Google ka shpalosur një mjet që përdor inteligjencën artificiale për të ndihmuar në identifikimin e gjendjes së lëkurës, flokëve dhe thonjve, bazuar në imazhet e ngarkuara nga pacientët. Sipas BBC, një testim i “mjetit të ndihmës së dermatologjisë”, i shpalosur...
Ata të cilët i kanë me qindra e mijëra kontakte, ky konvertim paraqet një sfidë, të mundimshme, manuale, për përditësimin e kontakteve. Pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për prefiksin e telefonisë, shqetësim i qytetarëve mbetet...
Procesori i ri vjen si pjesë një përpjekje të gjigandit teknologjik për të qëndruar në krye të teknologjive të reja dhe internetit të gjërave. Ndërsa zhvillojmë teknologji akoma edhe më të sofistikuara për makinat me sistem vetëdrejtimi dhe sensorë e...
Diabeti është një prej sëmundjeve më shqetësuese për mbarë botën. Vetëm në SHBA 100 milion Amerikanë vuajnë me këtë sëmundje ku ¼ shpëton pa u zbuluar. Sipas hulumtimi të kryer nga Cardiogram dhe UCSF, ora inteligjente e Apple mund të...
Kosovarët ua kalojnë gjermanëve, francezëve e shumë evropianëve tjerë për internet. Qyetarët më të varfër në Evropë e përdorin internetin më shumë se të gjithë shtetasit e vendeve tjera. Përderisa në vendet evropiane përqindja e familjeve evropiane që përdorin internetin...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat