Një eklips i pjesshëm hënor do të jetë i dukshëm të Premten dhe do të jetë më i gjati i këtij shekulli. Eklipsi pritet të ndodhë midis 18 dhe 19 Nëntorit dhe pritet të zgjasë për 3 orë e...
  Kompania ”Apple” po studion shumë mënyra për t’u dhënë përdoruesve të iPhone më shumë privatësi në vende publike. Zyra amerikane e patentave ka publikuar dokumentin me të cilin gjiganti amerikan përshkruan një teknologji që do t’u ofronte pronarëve të iPhone...
Inxhinierët në Japoni kanë vendosur një rekord të ri botëror për shpejtësinë e internetit dhe është aq i shpejtë sa do të mund të shkarkoni gati  80 mijë filma në vetëm një sekondë. Sipas shkencëtarëve shpejtësia e internetit zakonisht matet...
Për të shmangur sulmet e organizuara ndaj përdoruesve, kompania morri këtë vendim. YouTube ka hequr një veçori që tregonte se sa njerëz nuk e kishin pëlqyer një video, në përpjekje për të ndaluar ngacmimet. Ndryshimi është shtuar në një masë të...
Xhulia Kurti është një studente e vitit të tretë të Shkencave Kompjuterike. Ajo u rendit e dyta në botë në konkursin botëror të shpikjeve të reja kompjuterike për vitin 2021 dhe ku në fazen finale ishin përzgjedhur 26 pjesëmarrësit...
Shkencëtarët e NASA-s po përgatiten për një mision të quajtur DART, i cili ka si objektiv mbrojtjen e planetit nga asteroidet. Një anije hapësinorë do të përdoret për t’u përplasur me asteroidin në një shpejtësi prej 6.6 kilometra në...
Një ekuipazh prej katër astronautësh kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), konfirmoi Agjencia Hapësinore Aamerikane (NASA). ”Kapsula e ‘Crew Dragon Endeavour’ që mbante astronautët amerikanë Thomas Marshburn, Raja Chari dhe Kayla Barron dhe kolegun e tyre gjerman, Matthias...
Kompania kineze e automobilave, Geely ka lansuar një gjysmë kamion të ri elektrik, ndërsa prodhuesit e automjeteve kërkojnë të sjellin teknologji të re në tregun e automjeteve tregtare. Sipas drejtorit ekzekutiv, Mike Fan, i cili u shpreh se grupi i...
Misioni i parë i NASA-s që nga viti 1972 për të vendosur njerëzit në sipërfaqen e Hënës është shtyrë deri në vitin 2025. Agjencia hapësinore kishte synuar që zbarkimi në Hënë të bëhet në vitin 2024. Në njoftimin e së martës,...
Është përuruar qendra e parë testuese me gjeneratën e pestë të teknologjisë së rrjeteve celulare pa tela. Ajo ndodhet në Kampusin e Universitetit për Biznes dhe Teknologji,  ku tashmë një hapësirë do të jetë me frekuenca të rrjetit 5G. Kjo i...