Wednesday, October 4, 2023
Presidenti Ilir Meta priti sot në takim zëvendëskryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç, të cilin e përgëzoi për përparimin që ka shënuar Mali i Zi, veçanërisht sa i përket procesit të integrimit europian, aq jetik për të gjitha...
  Fluturimet e para nga aeroporti ndërkombëtar i Kukësit “Zayed Flatrat e Veriut” do të nisin më 15 korrik. Destinacionet e para do të jenë drejt Cyrihut dhe Stambollit. Klodiana Visha, operatore turistike në Kukës, bën të ditur se ka pasur një...
Në zonën ndërkufitare Kosovë- Shqipëri, organizuar nga organizata vullnetare për mbrojtjen e ambientit me mbështetjen nga ministritë respektive të infrastrukturës dhe ministrive të mbrojtjes së dy vendeve, u realizua programi i përbashkët i pastrimit në zonën e Liqenit të...
  Vendet anëtare të BE-së kanë arritur marrëveshjen për të hequr kufizimet e udhëtimit për 8 vende, duke përfshirë këtu Shqipërinë. Lidhur me këtë, kryeministri shqiptar Edi Rama tha se edhe kësaj radhe ia kanë dal. “Bashkimi Evropian ka hequr kufizimet e...
Shqiptarja.com i ka kushtuar një shkrim risisë së fluturimeve direkte mes Tiranës dhe Riadit, nisur një ditë më parë, e para herë në raportet mes dy vendeve. Ndodh kjo në një kohë kur qeveria Rama dhe vetë ky i...
Shqipëria është zyrtarisht anëtare e Këshillit të Sigurimit për dy vitet e ardhshme pas votimit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Në vitin 1995, Shqipëria nuk mundi të merrte një mandat 2-vjeçar, siç u përpoq kësaj here. Vendi ynë nuk...
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, po realizon një vizitë zyrtare në Shqipëri, ndërkohë është takuar me homologun Gramoz Ruçi. Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, ka pritur në takim kryeparlamenatrin e Kosovës, ndërsa mbajtën edhe një deklaratë të përbashkët...
  Makina e parë fluturuese indigjene e Turqisë, e quajtur Cezeri, u testua me sukses në Stamboll, tha prodhuesi i saj të martën. Projektuar dhe prodhuar nga inxhinierë turq, Cezeri u ngjit në 10 metra (32.8 këmbë) në testet e tij...
466.283 persona kanë hyrë gjatë muajit prill në territorin shqiptar, ndër to 241 mijë shtetas të huaj. Sipas të dhënave të INSTAT, rritja është ndjeshme në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, kur sapo kishte nisur...
Komiteti Teknik i Ekspertëve në Shqipëri ka vendosur për lehtësimin e masave kufizuese për shkak të pandemisë COVID-19. Në një deklaratë për medie, një ditë pasi vendi nuk raportoi asnjë viktimë nga Coronavirusi dhe numri i rasteve të reja është...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat