Blini vetëm një kokërr limon dhe rritini flokët disa centimetra brenda muajit

A e dinit që limonët po përdoren rëndom për përmirësuar shëndetin e flokëve, por më tepër për rritjen e tyre?!
I kombinuar me përbërës të tjerë, limoni mund të trajtojë probleme të mëdha si rënia e flokut, zbokthi, skalpi i thatë dhe hollimi i flokëve.

Dhe pse është i mrekullueshëm në trajtimin e këtyre problemeve, mos e mbani më shumë se 10 minuta.
Efektiviteti i limonit është dhe për shkak të përmbajtjes së lartë në vitaminë A, C, E, hekurit, kalciumit, bakrit, folateve, magnesit, forsforit dhe zinkut.

Si ta përdorni limonin për rritje shpejtë të flokut

1.Thjesht lëng limoni
Aplikoni lëng limoni në skalp dhe flokë për të evituar rënien e flokëve dhe zbokthin.

2. Lëng limoni dhe vaj kokosi
Vaji i kokosit është më efektivi kur bëhet fjalë për flokët. Parandalon rënien e flokëve, i mban të fortë dhe ruan lagështirën.

Përbërësit:
2 ose 3 lugë gjelle vaj kokosi
2 limona

Në një tas përzieni përbërësit dhe masazhoni sakalpin më kujdes. Lëreni në kokë për 2-3 oreë dhe lajini me shampo.

3. Lëng limoni dhe aloe vera
Përbërësit:
1 lugëq gjelle lëng limoni
2 lugë gjelle alore vera

Përgatitja:
Përziejini përbërësit. Aplikojeni këtë masë tek skalpi dhe lërenio përreth 30 minuta. Shpëlajeni dhe thajeni kokën. Përsëriteni këtë procedurë 1 ose 2 herë në javë.