Disa përfitime të mahnitshme që vijnë nga ngrënia e hurmave gjatë dimrit

Hurmat janë super ushqimi që duhet të përfshini në dietën tuaj dimërore pasi ato vijnë me një mori përfitimesh për shkak të përmbajtjes së lartë ushqyese. Ato madje mund të përfshihen në shumë ëmbëlsira pasi konsiderohet një zëvendësues natyral i sheqerit.

Më poshtë i gjeni disa nga përfitimet mahnitëse të ngrënies së hurmave:

Shëndeti i kockave

Më pak ekspozim ndaj rrezeve të diellit, gjatë dimrit, mund të përkeqësojë shëndetin e kockave. Kjo mund të parandalohet duke përfshirë hurmat, në dietën tuaj që do të ndihmojë në mbajtjen e kockave dhe dhëmbëve të fortë. Gjithashtu përmban minerale të pasura si: kalium, fosfor, bakër dhe magnez që luajnë një rol të rëndësishëm në parandalimin e problemeve të lidhura me kockat si osteoporoza dhe artriti, transmeton Klankosova.tv.

Zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër

Rreziku i sulmit në zemër rritet në dimër me uljen e temperaturës së trupit. Ngrënia e hurmave ndihmon në uljen e kolesterolit të keq që zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër dhe presionit të lartë të gjakut. Përfshirja e tij në ushqimet e mëngjesit dhe të mbrëmjes rrit qëndrueshmërinë në mënyrë që të mos ndiheni letargjik dhe të plogësht gjatë ditëve të ftohta të dimrit.

I pasur me hekur

Hurmat janë një nga burimet më të pasura të hekurit që mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të hemoglobinës. Hurmat e pasura me hekur rrisin nivelet e hemoglobinës dhe nxisin prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut. Kjo është arsyeja pse nënat shtatzëna rekomandohet të hanë hurma në mënyrë që të ruajnë nivelet e tyre të hekurit si dhe të mbështesin rritjen dhe zhvillimin e fetusit në rritje.

Hurmat i mbajnë larg problemet me tretjen

Hurmat rrisin sekretimin e lëngjeve tretëse që e bëjnë të lehtë përthithjen e ushqimit si dhe zvogëlon rreziku i kancerit të zorrës së trashë

Ushqen lëkurën

Erërat e ftohta të dimrit e bëjnë lëkurën të humbasë vajin e saj natyral dhe konsumimi i rregullt i hurmave në dietën tuaj ushqen lëkurën dhe mban nën kontroll nivelin e lagështisë. Me vetitë antioksiduese, hurmat ndihmojnë për të pasur lëkurë rinore dhe riparojnë dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.