Kurti falënderon Sekretarin Blinken për vaksinat: Një shembull tjetër i aleancës sonë të fortë dhe të qëndrueshme

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka falënderuar Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, për donacionin e Shteteve t% Bashkuara të Amerikës i bënë Kosovës duke i dhuruar 35 mijë vaksina.

Kurti, përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, tha se ky është një shembull i aleancës mes dy vendeve.

“Faleminderit Sekretari Blinken për mbështetjen dhe solidaritetin tuaj. Një shembull tjetër i aleancës sonë të fortë dhe të qëndrueshme. Sot morëm kontigjentin e parë prej 35 mijë sosh dhe pjesën tjetër e presim në ditët në vijim”, ka shkruar Kurti në llogarinë e tij në Twitter, ka shkruar Kurti.

Kujtojmë se sot Kosova ka pranuar kontingjentin e parë prej 35 mijë vaksinave nga 500 mijë sa janë ndarë në total nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për Kosovën.