Molla, fruti tipik i vjeshtës është shumë më i dobishëm nga sa mendoni

Molla është shumë ushqyese, pasi përmban shumë fibra, është e pasur me vitamina dhe minerale. Përmban kalcium, fosfor, hekur, kalium, vitaminë C, vitaminë A, acid folik, biotinë dhe acid malik. Fibra e patretshme ndihmon në përmirësimin e funksionit të zorrëve dhe është treguar se ndihmon në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë dhe zvogëlimin e kapsllëkut. Sa i përket fibrave të tretshme, duket se zvogëlon nivelet e kolesterolit “të keq” në gjak. Molla ndihmon në tretjen e ushqimit si dhe në djegien e yndyrës.

Hulumtimet nga universitetet e Nju Jorkut dhe Masaçusetsit kanë zbuluar se kuarcetina (kuercetina ose kuercetina), e cila është e bollshme në mollë, ka një efekt të fortë antioksidues në qelizat e trurit dhe është shumë më e fortë se ajo e vitaminës C, duke arritur në përfundimin se ngrënia e lëkurës së freskët mollët mund të jenë një nga opsionet më të mira dietike për parandalimin e sëmundjeve.

Hulumtime të tjera nga Finlanda tregojnë një lidhje midis konsumimit të rregullt të mollëve dhe një rreziku të zvogëluar të kancerit të mushkërive. Studime të shumta kanë treguar se ngrënia e një mollë lidhet me një rrezik të zvogëluar të astmës. Ashtu si përfitimet kundër kancerit të mollëve, përfitimet kundër astmës janë përfundimisht të lidhura me lëndët ushqyese antioksiduese dhe anti-inflamatore që gjenden në mollë.

Parandalon kariesin, pasi ka veti antiseptike që mund të vrasin deri në 80% të baktereve që gjenden në zgavrën me gojë. Molla gjithashtu ndihmon në zbardhjen e dhëmbëve. Ndihmon gjithashtu në luftimin e degjenerimit makular. /abcnews.al