Ballina E spikatur NORA I SJELLË KOSOVËS EDHE NJË MEDALJE TË ARTË

NORA I SJELLË KOSOVËS EDHE NJË MEDALJE TË ARTË

HISTORIKE: NORA I SJELLË KOSOVËS EDHE NJË MEDALJE TË ARTË

Xhudistja Nora Gjakova ka arritur ta bëjë përseri Kosovën që të shkëlqejë në Lojërat Olimpike Tokio 2020, duke fituar finalen që ia siguron medaljen e artë.

Nora në finale është ndeshur me xhudistën nga Franca, S.L. Cysique.

Nora në kategorinë -57 kg, ka mundur edhe japonezen Tsukasa Yoshida, Kaja Kajzer nga Sllovenia dhe holandezen, Sanne Verhagen.

Kjo është medalja e dytë e artë që ka siguruar Kosova në Lojëra Olimpike Tokio 2020, pasi ishte edhe Distria Krasniqi, ajo që sigurojë një të tillë në kategorinë -48 kg.