Ballina E spikatur Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga ngrënia e kivit

Përfitimet e jashtëzakonshme që merrni nga ngrënia e kivit

 

Kivi, përveç shijes së tij të veçantë, është bërë një frut i njohur për shkak të aftësisë së tij për të trajtuar në mënyrë efektive kapsllëkun.

Por jo vetëm kaq, kivi ofron dhe një seri tjetër përfitimesh për shëndetin, të cilat Albeu.com do t’jua zbulojë më poshtë.

– Burimi kryesor i vitaminës C

– Ka përmbajtje kolagjeni dhe antioksidantësh

– Vepron kundër infeksioneve

– Përmban karotenoide për shikim të shëndetshëm

– Ka plot fibra për një sistem tretës të shëndetshëm

– I pasur me kalium për të forcuar zemrën

– Përmban vitaminë K për kocka të forta.