Përfitimet shëndetësore të limonit

Limoni është i pasur me vitamina dhe antioksidues të ndryshëm dhe konsiderohet si një nga llojet më të shëndetshëm të frutave.

Limoni mund t’ju ​​ndihmojë të dukeni rinor falë sasisë së madhe të vitaminës C. Një studim i botuar në American Journal of Clinical Nutrition tregon se një konsum i madh i kësaj vitamine shoqërohet me lëkurë më pak të thatë dhe më pak rrudha.

Presioni i lartë i gjakut shoqërohet me zhvillimin e një numri sëmundjesh, duke përfshirë dështimin e veshkave dhe sulmin në zemër. Limoni mund të ndihmojë në parandalimin e këtyre kushteve, shkruan Eat This Not That. Njerëzit që konsumonin të paktën gjysmë limoni në ditë dhe ecnin 7.000 hapa në ditë kishin presion arterial dukshëm më të mirë, sipas një studimi të botuar në Journal of Nutrition and Metabolism.  

Limoni mund t’ju ​​ndihmojë të shëroheni nga një ftohje më shpejt dhe të forconi sistemin tuaj imunitar. Përveç kësaj, vitamina C ndihmon në kushtet e shoqëruara me probleme të frymëmarrjes. Uji ndihmon në humbjen e peshës, përshpejton metabolizmin dhe siguron më shumë energji. Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) këshillojnë të shtoni limon në ujë.

Nëse keni pasur një gur në veshkë, e dini se çfarë dhimbje sjell me vete. Por nëse limoni është pjesë e dietës suaj të rregullt, nuk keni pse të shqetësoheni. Limoni ka një sasi të lartë citrate, e cila është provuar se parandalon shfaqjen e gurëve në veshka. Limoni është plot me përbërës që luftojnë kolesterolin, duke përfshirë vitaminën C, e cila është provuar se ul nivelet e kolesterolit të keq, sipas një studimi të botuar në Journal of Chiropractic Medicine. Përveç kësaj, limoni përmban flavonoide që ulin nivelin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve.

Limoni është gjithashtu i mirë për të ruajtur shëndetin e aparatit tretës. Falë përmbajtjes së lartë të fibrave të tretshme, ai ndihmon në zbrazjen e rregullt të zorrëve. Përveç kësaj, përmban edhe acid limoni, i cili gjithashtu ndihmon në tretjen e ushqimit. Acidi që përmbahet në limon do të freskojë frymëmarrjen tuaj dhe do të neutralizojë aromat e pakëndshme. Nëse keni ngrënë hudhër ose qepë dhe doni të hiqni qafe erën e pakëndshme, merrni një limon.