Shqipëria fiton ndeshjen e parë në “Challenger”

Kombëtarja U16 e Shqipërisë në Basketboll ka mposhtur Kombaëtaren U16 të Moldavisë me rezultat 67:55 në kuadër të FIBA European Challenger U16.

përveç çerekut të katër e cila përfundoi 12:15 në favor të Moldavisë, shqiptarët i mposhtën mysafirët në tre çerekët e tjerë.

Kjo është fitorja e parë e Shqipërisë në FIBA European Challenger U16 pas dy humbjeve, kurse për Moldavinë është humbja e tretë radhazi, njofton Klankosova.tv.

Të mërkurën nga ora 17:00 Kombëtarja U16 e Kosovës do të përballet me Gjilbraltarin.

Kosova gjendet në grup me Shqipërinë, Gjibraltarin, Moldavinë, Maltën dhe Luksemburgun, të gjitha këto kombëtaren do t’i luajnë ndeshjet e tyre në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë.