Vaji i ricinit – për trashjen e flokëve, vetullave dhe qerpikëve

Vaji i ricinit është njohur për vite me rradhë për rigjenerimin e flokëve dhe të lëkurës. Në ditët e sotme, shumica e produkteve kozmetike përdorin si përbërës vajin e ricinit për të trashjen e vetullave dhe qerpikëve.

Vaji i ricinit është i pasur me acid ricinoleik, i cili është një agjent mjaft efektiv anti-bakterial dhe anti-fungal, kështu që ai elemnon mikrobet dhe bakteret nga flokët. Ky vaj parandalon rënjen e flokëve dhe qerpikëve. Duke qënë se vaji i ricinit është i pasur edhe me acide yndyrore, ai i ushqen flokët, qerpikët dhe vetullat që në rrënjë.

Me anjë të një kunje veshësh (pambuku) lyeni qerpikët dhe vetullat çdo natë para se të flini. Ndërsa për flokët, masazhojini ato 5 minuta para se të laheni me vajin e ricinit.