5 këshilla për parandalimin e rrudhave

Lëkura juaj çahet dhe rrudhet ndërsa plakeni, dhe ndërsa mund të jetë e pashmangshme, mund të parandalohet në një farë mase. Gjoksi, qafa dhe fytyra juaj mund të mbrohen nëse duhet të dini se si të parandaloni që rrudhat të formohen në radhë të parë.

1. Hidratoni

Parandalimi i rrudhave fillon nga brenda, dhe asgjë nuk është më e rëndësishme sesa hidratimi i shëndetshëm. Pini tetë gota ujë në ditë. Lëkura juaj është një organ i gjallë, që merr frymë dhe bukuria fillon me të vërtetë nga brenda, kështu që mbushni shishet e ujit dhe pini pije. Nëse e keni të vështirë të pini ujë të mjaftueshëm për shkak të shijes, shtoni feta limoni ose kastraveci për një kthesë freskuese.

2. Lagështojeni

Tani që jeni duke u kujdesur për hidratimin nga brenda, mund ta trajtoni atë nga jashtë. Sigurohuni që të jeni hidratues çdo ditë! Pas çdo dushi ose banje, vendosni në lëkurën tuaj  një krem ushqyes, vaj ose locion. Nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para për ndonjë krem hidratues, ju mund të aplikoni vaj ulliri shtëpiak direkt në lëkurën tuaj – është natyral, hidratues dhe miqësor.

3. Përdorni krem mbrojtës

Nëse vërtet dëshironi të dini se si të parandaloni rrudhat në mënyrë më efektive, shmangni diellin me çdo kusht. Ju dëshironi të jeni në gjendje të bëni një pushim veror në plazh dhe të relaksoheni pranë oqeanit, por duhet të jeni të zgjuar për këtë. Paketoni një bollëk të kremrave kundër diellit me SPF 30. Ju mund të tundoheni të shikoni për ato SPF 50 dhe 75, por nuk ka nevojë sepse ato nuk janë domosdoshmërisht më efektive.

4. Hani ushqimet e duhura

Dieta e duhur mund të bëjë një ndryshim në lëkurën tuaj. Ajo që vendosim brenda trupit është po aq e rëndësishme, në mos më e rëndësishme, sesa ajo që vendosim në trup për të parandaluar rrudhat. Hani ushqime të pasura me antioksidantë. Eshtë e drejtë, mos u mbështetni vetëm në kremrat kundër plakjes, hani ushqime kundër plakjes! Zgjidhni ushqime që janë duke shpërthyer me antioksidantë, Vitamina A, C, E dhe beta karotinë për shembull, dhe ato do të luftojnë radikalet e lira dhe dëmtimin e qelizave nga brenda.

Frutat dhe perimet janë të domosdoshme! Konsideroni boronicat, mjedrat, spinaqin, lakër jeshile dhe kivi kur bëni pazar ushqimesh. Arrat dhe fasulet si veshkat dhe pintos janë gjithashtu burime të mrekullueshme të antioksidantëve. Përfshini shumë yndyrë të ngopur dhe Omega 3 gjithashtu në dietën tuaj.

5. Bëni gjumë të mirë

Ndërsa flini, trupi juaj prodhon hormon njerëzor të rritjes, i cili rrit riprodhimin dhe qarkullimin e qelizave. Kjo është ajo që e lë fytyrën tuaj të shndritshme dhe të freskuar pas  tetë orësh gjumë.