Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini 8 gota ujë në ditë

8 gota në ditë është një sasi e mirë, mesatare. Shihni përfitimet që trupi juaj do të shohë, sapo të filloni të pini aq ujë sa keni nevojë.

Veshkat tuaja do të punojnë më mirë – Veshkat i largojnë mbeturinat nga trupi juaj në formën e lëngjeve dhe kanë nevojë për ujë të mjaftueshëm për ta bërë këtë. Nëse jeni të dehidratuar, kjo procedurë nuk është aq e lehtë për tu bërë. Gjithashtu, nëse nuk shkoni shpesh në tualet, gurët mund të formohen në veshkat tuaja, kështu që ju duhet të rrisni prodhimin e urinës.

Më shumë ujë = më shumë energji – Trupi juaj ka nevojë për hidratim për të ruajtur nivelet e tij të energjisë, kjo është arsyeja pse mund të ndiheni të lodhur nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë.

Lëkura juaj do të shkëlqejë – Kur qelizat e lëkurës suaj nuk marrin ujin e nevojshëm, ato do të fillojnë të tkurren. Por nëse pini mjaft ujë, lëkura juaj do të jetë më rrezatuese dhe e fortë. Lëreni këtë dritë që del nga ju me ujin, të shuajë vijat e imëta që formohen kur jeni të dehidratuar.

Falë ujit, gjithçka do të rrjedhë pa probleme – Çdo qelizë në trupin tuaj ka nevojë për hidratim. Pra, nëse trupi juaj është i dehidratuar në një zonë, ju do të jeni nën funksion. Duke qëndruar gjithashtu të hidratuar, ju shmangni kapsllëkun.

Dhimbjet e kokës mund të pakësohen – Nëse vuani nga dhimbje koke dhe migrenë dhe nuk pini ujë të mjaftueshëm, atëherë hidratimi i duhur mund të jetë në gjendje t’ju ​​lehtësojë. Kur trupi juaj nuk ka lëngjet që i duhen, ai nuk mund të mbajë lëndët ushqyese të rëndësishme për të cilat ka nevojë dhe një dhimbje koke është mënyra për t’ju ​​treguar atë.

Zemra juaj do të punojë më mirë – Ashtu si çdo muskul, zemra juaj ka nevojë për hidratim adekuat për të funksionuar siç duhet. Nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm, nuk do të pomponi gjak në mënyrë efikase, duke rritur kështu rrahjet e zemrës dhe ulur presionin e gjakut./abcnews.al