Wednesday, October 4, 2023
  Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka thënë se 22 vite pas përfundimit të luftës, Kosova për herë të parë u bë me Muze të Dëshmorëve. Haskuka ka deklaruar se në muze “do të ekspozohen dokumente të llojeve të...
Lista e dhjetë letrave më romantike të dashurisë të shkruara nga meshkujt së bashku me disa pjesë të veçanta prej tyre. 1.Letra e Ernest Hemingway për Marlene Dietrich “Nuk mund të ta them dot, sesa herë hidhja krahët e mi rreth...
Berat Hadri, Labërie Dakaj dhe Pajtim Zogaj janë inspektorët e parë të cilët janë zgjedhur nga Ministria e Kulturës për të qenë pjesë e Inspektoratit të Trashëgimisë Kulturore. Ministri Kujtim Gashi i cili edhe prezantoi inspektorët para medieve i...
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë pjesë në hapjen e Javës së Bibliotekës, që sivjet shënon edicionin e 18. Aty, Osmani ka bërë të ditur se nga sot fillon punën edhe biblioteka presidenciale dr.Ibrahim Rugova. “Për ne bibliotekat përbëjnë...
Në Bibliotekën e Komunës së Gjilanit “Fan S.Noli”, është inauguruar sot këndi i bibliotekës me libra, dorëshkrime, botime, revista, mirënjohje e arritje shkencore të akademik Idriz Ajeti, që nga ish studentët e tij, tash profesorë doktorē, dhe përfaqësuesit e...
Është promovuar Katalogu i Ekspozitës Arkeologjike të Muzeut Kombëtar të Kosovës i punuar nga arkeologët Milot Berisha dhe Arben Hajdari. Kryeministri Albin Kurti me këtë rast tha se ndonëse kanë kaluar 23 vjet një pjesë e artefakteve të Kosovës vazhdojnë...
Sot bëhen 12 vite që kur piktori i njohur Ibrahim Kodra nuk është më mes nesh. Vitin e shkuar, shteti shqiptar ndërmori një iniciativë për zhvarrosjen e eshtrave të postkubistit shqiptar për të plotësuar kështu amanetin e tij, për...
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në akademinë solemne në shënim të 85- vjetorit të lindjes së akademikut Rexhep Qosja. Në fjalën e tij, Kryeministri Kurti i uroi profesorit Rexhep Qosja jetë të gjatë dhe krijimtari të...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Më të lexuarat