Kjo bimë është një ilaç i fuqishëm, do të rikuperojë trupin tuaj

Bari i shelgut (lat. Teucrium montanum) është një bimë shumë shëruese që rritet në zonat malore.

Në mjekësinë popullore përdoret për të trajtuar shumë sëmundje, dhe qe përse është i shkëlqyeshëm:

  1.  pastron mushkëritë dhe traktin respirator;
  2.  zvogëlon stresin;
  3. forcon imunitetin;
  4.  kuron sëmundjet e lukthit;
  5.  rregullon tretjen;
  6.  lehtëson problemet me hemorroidet.

Bari i shelgut – recetë për çaj

Shtoni një lugë çaji bar shelgu në 200 ml ujë të ngrohtë dhe mbulojeni menjëherë.
Kullojeni pas 15 minutash dhe pini si çaj një ose dy herë në ditë para ngrënies.

Si ta përdorni atë kundër hemorroideve:

Zhytni njëzet gram bar shelgu në 100 ml konjak
Lëreni të qëndrojë për dy javë
Përdoret kryesisht kundër sëmundjeve të tëmthit ose hemorroideve
Kjo pije pihet tri herë në ditë për 20 pika

Nëse dëshironi të forconi imunitetin, zhytni 20 gram bar shelgu në një litër verë të kuqe.
Lëreni të qëndrojë në një vend të errët për tetë ditë.
Pini një gotë tri herë në ditë, para ngrënies. \Telegrafi\