Uefa publikon nominimet për lojtarin dhe trajnerin e vitit

Uefa i ka shpallur zyrtarisht nominimet për lojtarin dhe Trajnerin e Vitit.

Tre lojtarët e nominuar për ta fituar çmimin janë: Kevin De Bruyne i Manchester City si dhe dyshja e Chelseat Jorginho dhe N’Golo Kante.

Trajnerët e Manchester City dhe Chelsea, Pep Guardiola dhe Thomas Tuchel, janë nominuar gjithashtu për çmimin Trajnerin e Vitit.

Emërimet nuk duhet të jenë befasi pas suksesit që të dy klubet angleze gëzuan në sezonin 2020/21.

Mesfushori belg De Bruyne ishte çelësi i suksesit të klubit të tij, duke i ndihmuar ata të fitojnë titullin e tretë të Premier League në katër sezone, shkruan Marca, transmeton Klankosova.tv. Lojtari i Manchester City fitoi tre çmime Lojtari i Ndeshjes në tetë paraqitje të Ligës së Kampionëve sezonin e kaluar, duke kontribuar me katër gola dhe tre asistime.

Kante është makthi më i keq i çdo sulmuesi me prezencën e tij të kudogjendur në fushë, me sa duket duke mbuluar çdo fije bari në sezonin 2020/21. Mesfushori francez u shpall njeriu i ndeshjes në të dy ndeshjet e gjysmëfinales kundër Real Madridit, si dhe në finalen kundër Manchester Cityt.

Ylli tjetër i Chelseat, Jorginho shijoi një sezon mahnitës 2020/21, duke e fituar atë me një medalje fituese të Euro 2020 me Italinë, duke u bërë lojtari i dhjetë që fitoi një Kupë Evropiane dhe një Kampionat Evropian në të njëjtin vit. Jorginho ishte vendimtar për suksesin e tij me klubin dhe vendin, duke kontrolluar lojën dhe duke vendosur ritmin për çdo lojë që ecën përpara.

Ceremonia vjetore do të mbahet në Qendrën e Kongreseve Halic në Stamboll, Turqi të enjten, më 26 gusht.