OSMANI PAS MARRËVESHJES ME PFIZER: DO KEMI VAKSINA MJAFTUESHËM PËR QYTETARË

Presidentja Vjosa Osmani e ka mirëpritur lajmin për blerjen e 1.2 milion vaksinave anti-Covid të kompanisë amerikane Pfizer.

Osmani, përmes një reagimi në llogarinë e saj në ‘Facebook’ ka thënë se kjo sasi e vaksinave është e mjaftueshme që të fillohet vaksinimi masiv në qytetarët.

“ Kosova arriti marrëveshje me Pfizer për mbi 1 milion e 213 mijë vaksina. Përkundër sfidave fillestare, pas një angazhimi të jashtëzakonshëm të institucioneve të Kosovës, do të kemi sasi të mjaftueshme të vaksinave për të filluar vaksinimin masiv të qytetarëve tanë”, ka shkruar ajo.

Përgjatë mbledhjes së qeverisë, kryeministri Albin Kurti ka bërë me dije se Kosova ka arritur të sigurojë 1.2 milion vaksina, të cilat do vijnë deri në fund të këtij viti.

Postimi i plotë:

Sot, Kosova arriti marrëveshje me Pfizer për mbi 1 milion e 213 mijë vaksina. Përkundër sfidave fillestare, pas një angazhimi të jashtëzakonshëm të institucioneve të Kosovës, do të kemi sasi të mjaftueshme të vaksinave për të filluar vaksinimin masiv të qytetarëve tanë.

Përgëzoj në veçanti Ministrinë e Shëndetësisë për këtë arritje të rëndësishme. Me sigurimin e kësaj sasie të konsiderueshme të vaksinave, do të arrijmë të mbrojmë shëndetin e qytetarëve tanë, si dhe të trasojmë rrugën e sigurt për hapje të ekonomisë.

Deri në përmbylljen e vaksinimit masiv, ju ftoj që të kujdeseni për veten si dhe për më të dashurit tuaj. Të kemi besim në njëri-tjetrin. Të kemi besim se këtë sfidë të rëndë do ta tejkalojmë së bashku!