Për herë të parë, Kosova do të përfaqësohet në garat ndërkombëtare të ‘Esportit’

Për herë të parë, Kosova do të përfaqësohet në garat ndërkombëtare të Esportit (sporte elektronike).

Kjo ndodhi pas anëtarësimit të Federata Esports Kosova në Federatën Ndërkombëtare përkatëse.

Lajmin e ka bërë të ditur Komiteti Olimpik i Kosovës përmes një njoftimi në rrjetet sociale.

Dy ekipe tona do të garojnë në kualifikimet për Kampionatin botëror, që do të mbahet në nëntor në Eilat të Izraelit. Kosova merr pjesë në lojërat CS-GO dhe DOTA 2. Në këtë të fundit sot takohet më Maqedoninë e Veriut. Iu urojmë fat dhe suksese“, thuhet në njoftimin e tyre.