Përfitimet e shumta shëndetësore nga ngrënia e mjedrave

Jo vetëm që janë të shijshme në ‘smoothie’ ose një tas me drithëra, por ato kanë disa përfitime shëndetësore mjaft të mahnitshme – si ndihma për të kontrolluar sheqerin në gjak, lehtësuar tretjen dhe parandaluar sëmundjet kronike!

Një gotë mjedër  paketon vetëm 64 kalori, 14.7 gram karbohidrate dhe 8 gram fibra. Kjo është e dobishme për kontrollin e sheqerit në gjak sepse lëshimi i ngadalshëm i karbohidrateve dhe fibrave do të shmangë rritjen e glukozës. Në fakt, studimet tregojnë se të shijosh një filxhan mjedër ndihmon në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të insulinës gjatë ditës.

Mjedrat gjithashtu mund të japin një nxitje të madhe në tretjen tuaj, falë komponimeve organike të quajtura polifenole. Hulumtimi i botuar në BioFactors zbuloi se këto polifenole ndihmojnë në prishjen e proteinave dhe niseshtesë në stomak. Në thelb, ngrënia e një filxhani ose dy me mjedra mund të zvogëlojë problemet e tretjes, veçanërisht pas një vakti të madh.

Një studim i botuar në Advances in Nutrition tregoi se me kalimin e kohës efektet anti-inflamatore të kompleksit mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, diabetit, obezitetit dhe Alzheimerit. Plus, mjedrat që luftojnë inflamacionin plot polifenole mund të ndihmojnë në qetësimin e dhimbjeve kronike dhe artritit .

Nëse keni nevojë për një arsye shtesë për të shtuar mjedrat në dietën tuaj, atëherë lëkura me pamje rinore është një prej tyre! Ato janë të mbushura me vitaminë C, e cila përmirëson prodhimin e kolagjenit në lëkurë dhe ndihmon në zbutjen e rrudhave.