Pesë mënyra për ta kaluar më lehtë ftohjen

Gjatë stinës së vjeshtës, shumë njerëz përballen me simptoma të ftohjes dhe gripit.

Madje, tani edhe COVID-19 ka simptomat e ftohjes së zakonshme, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Por, nëse jeni ftohur atëherë ka disa mënyra për ta kaluar më lehtë këtë gjendje:

1.Gargaroni ujin e kripur

Gargaroni me ujë të kripur ndihmon në pastrimin nga çdo virus ose bakterie që mund të ketë goditur fytin tuaj. Është forma e duhur për të parandaluar që gjendja juaj të përkeqësohet.

2.Përdorni sprej të hundës

Përdorimi i një spreji mund të ndihmojë në lehtësimin e çdo mbingarkese që mund të jetë krijuar, duke ju ndihmuar të heqni qafe atë ndjenjë jo të mirë. Përdorimi i këtij spreji largon viruset dhe grimcat alergjene që janë futur në mukusin e hundës

3.Pushoni

Mënyra më e mirë për të lehtësuar ftohjen është të pushoni dhe të shëroheni. Kjo mund të nënkuptojë qëndrimin brenda ose thjesht duke u siguruar që të flini mjaftueshëm.

4.Qëndroni të hidratuar

Qëndrimi i hidratuar është edhe më i rëndësishëm nëse jeni ftohur. Duhet të shmangni dehidratimin dhe të pini shumë ujë, ndërsa nëse dëshironi të keni një rritje të vitaminës, provoni të keni një gotë të vogël me lëng portokalli të freskët.

5.Qëndroni në të ngrohtë

Mund të duket e qartë, por qëndrimi i ngrohtë dhe komod është një mënyrë e shkëlqyeshme për të trajtuar një ftohje. Sigurohuni që të vishni një pallto nëse dilni jashtë dhe brenda gjithmonë të keni një batanije. \Klankosova.tv.